Pozor na firmy, které nezveřejnily číslo účtu v registru plátců DPH

17. 3. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Plátci DPH se zveřejněným účtem jsou spolehlivějšími obchodními partnery než subjekty, které účet dosud nezveřejnily. Největší rozdíly jsou u veřejných obchodních společností a společností komanditních. Vyplývá to z analýzy dat o firmách a podnikatelích dostupných v aplikaci Cribis.  

„Výsledky naznačují, že existuje určitá souvislost mezi zveřejněním čísla bankovního účtu pro odvod DPH a výskytem negativních informací, jako je například předlužení nebo exekuce,“ uvedla analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková. Pouze 66 % obchodních společností - plátců DPH, které číslo bankovního účtu nezveřejnily, nevykazuje žádné negativní chování. U obchodních společností se zveřejněným číslem bankovního účtu je bez negativních záznamů celých 76 % z nich.

Alespoň jedna negativní informace byla aplikací Cribis zaznamenána u 24 % společností s ručením omezeným, které zveřejnily účet. Avšak mezi těmi, které svůj účet nezveřejnily, to bylo o deset procent více, tedy 34 %. Ještě větší rozdíl v důvěryhodnosti je u akciových společností. Mezi těmi, které číslo účtu nepředaly, je dvakrát více rizikových, než mezi akciovkami, které tak již učinily. Absolutně největší rozdíly jsou u veřejných obchodních společností a komanditních společností, kde je tento poměr dokonce téměř trojnásobný.

„Relativně více společností s negativní informací figuruje mezi těmi, které dosud číslo účtu na registr plátců DPH nepředaly a obchodování s nimi tak vyžaduje větší obezřetnost,“ upozornila Kameníčková.

Tabulka: Výskyt negativních informací u obchodních společností
s negativní informací s.r.o. a.s. k.s. + v.o.s družstva
zveřejněný účet 24% 21% 11% 16%
nezveřejněný účet 34% 40% 32% 30%
bez negativní informace s.r.o. a.s. k.s. + v.o.s družstva
zveřejněný účet 76% 79% 89% 84%
nezveřejněný účet 66% 60% 68% 70%

Pramen: Registr plátců DPH, Cribis.cz

Plátci DPH

Pramen: Registr plátců DPH, Cribis.cz

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek