Sociální pojištění: Bezdětní zaplatí víc, rodiče dvou a více dětí ušetří

31. 8. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Sociální pojištění: Bezdětní zaplatí víc, rodiče dvou a více dětí ušetří Čím více dětí, tím nižší odvody na sociální pojištění. Takový je plán ministerstva práce a sociálních věcí. ´Sleva´, která se týká i OSVČ, má být bonusem za výchovu dětí. Portál BusinessInfo.cz pro vás připravil přehled, kdo a kolik by po zavedení nové legislativy zaplatil.

Změny navrhované vládní komisí pro důchodovou reformu se týkají také nároku na státní příspěvek k penzijnímu spoření. Plán se nyní přepisuje do návrhu zákona a vypadá to, že dostane ve vládní koalici zelenou. Jednoznačně pro jsou ČSSD a lidovci, návrh se navíc zamlouvá i některým poslancům opoziční TOP 09.

Co v oblasti sociálního zabezpečení aktuálně platí si přečtěte v textu V roce 2015 se oblast sociálního zabezpečení zásadně nemění na BusinessInfo.cz.

„Lidé, kteří mají děti, investují do budoucí generace plátců důchodů. Propočítáváme více variant sazeb pro rodiče a bezdětné,“ řekla nedávno médiím ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Novela zákona musí zajímat i živnostníky. Nově nastavené procentní sazby by totiž měly platit ve stejné výši pro zaměstnance i osoby samostatně výdělečně činné. Jedinou skupinou, jíž by se neměly dotknout, jsou zaměstnavatelé. Ti budou na důchodové pojištění za své zaměstnance stejně jako dnes odvádět 21,5 procenta z hrubé mzdy.

Bezdětní si připlatí procento

Bezdětní by platili do státní kasy na důchod o jedno procento z hrubého výdělku více než dnes. V současnosti odvádějí 6,5 procenta. Ten, jehož hrubá mzda - eventuálně příjem ze samostatné výdělečné činnosti - dosáhne měsíčně 30 tisíc, odvede státu místo současných 1950 korun 2250, tj. o 300 korun  více.

Počet dětí ve společné domácnosti 0 1 2 3 4 děti
Sazba důchodové pojištění – zaměstnanec a OSVČ 7,5 % 6,5 % 5,0 % 2,5 % 0,0 %
Sazba důchodové pojištění – zaměstnavatel 21,5 % 21,5 % 21,5 % 21,5 % 21,5 %

Pro rodiče s jedním dítětem zůstane výše pojistného stejná jako dnes. Rodiče dvou dětí by z hrubé mzdy ušetřili 1,5 procenta navíc (viz tabulku). Ze 30 tisíc by tedy odvedli státu na penzi pouze 1500 korun.

Zajímavostí je, že zaměstnanci, kteří mají 4 a více dětí, by na zálohách podle nové legislativy nezaplatili z hrubé mzdy ani korunu, všechny odvody na důchod za ně uhradí zaměstnavatel.

Autor návrhu Otakar Hampl z vládní komise očekává, že dopady na peněženku u rodin s více dětmi budou poměrně významné. Domácnost s průměrným příjmem a dvěma vyživovanými dětmi by si měla měsíčně polepšit zhruba o 680 korun (slevu dostanou oba rodiče), rodina se čtyřmi dětmi ušetří dokonce více než 2900 korun za měsíc.

Nižší sazba i při střídavé péči

ilustračka-rodinaNižší sazba na důchodové pojištění se bude týkat otce i matky, ušetří tedy oba rodiče. A využít ji mohou dokonce i ti, kteří nežijí s vyživovaným dítětem ve společné domácnosti, ale mají ho přidělené do střídavé péče. Otčím ani macecha (tedy noví partneři rodičů) na slevu nedosáhnou.

Bonus nabízí stát i pěstounům, kteří dítě vychovávají a nejsou jeho biologickými rodiči. Pak ale tuto výhodu mohou využít maximálně dva lidé.

Počet nezaopatřených dětí v domácnosti budou živnostníci dokládat finančnímu úřadu stejně jako v případě slevy na dani (na děti), zaměstnanci pak musejí dát vědět svému zaměstnavateli.

Sleva i pro rodiče studujících VŠ

Slevu na pojistném budou rodiče uplatňovat nejpozději do doby, kdy jejich potomek dostuduje - nejdéle do 26 let věku. To se ovšem zdá nektěrým odborníkům přehnané. Ekonom Daniel Munich chápe slevu jako nástroj, který by měl nutit rodiče malých dětí se co nejdříve vrátit do práce.

Serveru iDnes řekl, že by slevu by ponechal pouze do 10 až 11 let věku dítěte a navíc by ji omezil jen na nižší příjmy. „Vysoké odvody dnes odrazují rodiče malých dětí od přijetí hůře placených míst včetně částečných úvazků,“ upozornil.

Rodičům se ani v případě, že odvedou na důchod méně peněz než jejich bezdětní vrstevníci, nijak nezkrátí výše budoucích penzí. Měli by od státu dostat stejně jako ostatní, a to pouze s ohledem na počet odpracovaných let, respektive let, kdy odváděli peníze na důchodové pojištění.

Podle návrhu komise by také mělo mít více lidí než dosud nárok na příspěvek od státu k penzijnímu spoření. Pokud si sami spoříte na důchod v tzv. třetím pilíři, máte v současnosti nárok na státní příspěvek ukládáte-li měsíčně více než 300 korun. Komise chce tuto minimální hranici opět snížit na 100 korun měsíční úložky.

Návrh komise v absolutních číslech

Základní sazba důchodového pojištění (pozor, nikoli sociálního - to totiž tvoří kromě důchodového ještě nemocenské pojištění případně příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) by se měla zvýšit z 28 na 29 procent. Členové domácnosti s jedním dítětem by odváděli stejně jako dosud 28 procent (z toho 21,5 procenta zaměstnavatel), ale při dvou dětech by sazba klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta. Tyto procentní sazby by měly platit pro zaměstnance i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

 

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek