Vláda nechce rušit DPH na stavební pozemky. Rozhodnou poslanci

27. 9. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Všichni, kdo si od ledna 2016 chtějí postavit nový dům, musejí ze stavebního pozemku odvést státu DPH ve výši 21 %. Nové bydlení se jim tak oproti loňsku výrazně prodražuje.  Skupina senátorů předložila novelu zákona, která by stavění opět zlevnila, vláda ji ale odmítla.

Podle novely, jíž připravila skupina senátorů napříč politickými stranami, by byl zdaněn pouze pozemek bezprostředně spjatý se stavbou.

Za letošní nepříliš vítanou změnou stojí nová definice stavební parcely. Vedle pozemků, na jejichž hranici jsou inženýrské sítě, se od ledna 2016 vztahuje povinnost platit DPH ve výši 21 procent i na parcely, jež tvoří takzvaný funkční celek se stavbou (například zahrady).  Dříve se daň z přidané hodnoty vyměřovala jen na pozemky, na kterých byl objekt postaven.

„Změnou se prodražila celková cena nemovitosti. U pozemků o rozloze 800 metrů obvykle o více než 100 tisíc na venkově. V dražších příměstských lokalitách částka naroste klidně i o více jak půl milionu,“ tvrdí jeden z předkladatelů novely senátor Petr Šilar (KDU-ČSL).

Legislativní úpravu z dílny Senátu nicméně Sobotkova vláda před týdnem odmítla. Proti bylo především ministerstvo financí, pro změnu naopak hlasovali ministři zemědělství a pro místní rozvoj. Babišův rezort mimo jiné poukázal na to, že podle unijní směrnice o DPH stavební pozemky této dani podléhat musejí. Platná úprava prý navíc zabránila obcházení platby daně. Konečné slovo bude nyní na poslancích.

Zabraňme vylidňování venkova, horuje Šilar

„Nařízení rozhodně nepodporuje rozvoj bydlení, především pak na venkově. Podle nás je zapotřebí snížit daňovou zátěž občanů, kteří chtějí stavět. Především mladým lidem musíme pomoci ke snazšímu a dostupnějšímu bydlení,“ říká Šilar.

Podle lidoveckého senátora je cenově dostupnější bydlení je jedním z faktorů, který může zastavit vylidňování venkova. „Zatížení lidí poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu je zcela dostačující,“ dodává zákonodárce.

Daň ve výši 21 procent za celý stavební pozemek nyní zaplatí konečný majitel, do konce roku 2015 byly pozemky od DPH osvobozeny úplně.

Prodražila se nejen stavba nových rodinných domů, ale i developerských projektů. „Navrhli jsme, aby DPH podléhala pouze ta část pozemku, na kterém je vlastní dům a stavby k němu náležící. Která část pozemku by DPH podléhala, a která naopak už ne chceme v této novele jasně vydefinovat, aby nevznikal žádný prostor pro případné spekulace,“ vysvětluje Šilar. (jap)

S využitím tiskové zprávy adnotam.cz

 

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek