1. konference českých zemědělských exportérů v Ghaně

27. 7. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - 1. konference českých zemědělských exportérů v Ghaně Dne 21. července 2017 se v Akkře v Ghaně konala první konference českých exportérů z oblasti zemědělství za účasti ministra zemědělství Mariana Jurečky a početné podnikatelské delegace.

U příležitosti návštěvy ministra zemědělství Marian Jurečky společně s náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Tlapou a ředitelem odboru průmyslové spolupráce ministerstva obrany Tomášem Kopečným ve dnech 20.–23. července 2017 v Ghaně, se v Akkře v hotelu Kempinski konala první zemědělská konference s cílem podpořit úsilí českých exportérů o spolupráci s touto západoafrickou zemí.

V předvečer konference byla ve stejném hotelu uspořádána slavnostní recepce, které se zúčastnilo přes sto padesát zástupců mnoha ministerstev, státního ministra pro zemědělství, náměstků ministra zemědělství, zahraničí i průmyslu a obchodu, kapitánů ghanského průmyslu, velkofarmářů a plantážníků, špiček ghanské armády i nejužšího velení vzdušných sil.

slavnostní recepce v hotelu Kempinski

Slavnostní recepce v hotelu Kempinski

Zcela konkrétní obrysy prezidentovy vize jako je mechanizace ghanského zemědělského sektoru, soběstačnost v produkci některých potravin, potřeba technologií na sušení, skladování a zpracování zemědělských produktů společně s vládním cílem „jedna přehrada a jeden závod do předem vybrané oblasti“, představil následující den ghanský ministr zemědělství Owusu Afriyie Akoto během úvodního proslovu k zahájení zemědělské konference.

zahájení zemědělské konference

Zahájení zemědělské konference

Představy ghanského ministra zemědělství o spolupráci splnily ve svých prezentacích společnosti Sukov s.r.o., Agados a Zetor Tractors za oblast mechanizace zemědělství, dále společnosti Pawlica s.r.o., JK Machinery, B.G.M. exports a Euro Bagging  za oblast skladování a zpracování zemědělských produktů a oblast soběstačnosti v produkci potravin pokryly společnosti Bauer Technics a Dominant CZ.

Vzhledem k nedostatku ghanských financí na investice do zemědělství, byla velice důležitá prezentace zástupců České exportní banky a EGAP. Zajímavostí byla prezentace společnosti Big Terra Alpha s nejnovějšími pokroky v řízení afrického zemědělství prostřednictvím satelitních dat, meteorologických stanic a numerických modelů počasí. Celou první část prezentací uzavřelo vystoupení zástupce Česko-Ghanské obchodní komory.

Pokračováním takto zahájené spolupráce může být blížící se ghanská obchodní mise ve dnech 25.–27. září 2017 v Praze, které se zúčastní i zástupci ghanského potravinářského a zemědělského sektoru.

Prezentace zástupce Mendelovy Univerzity v Brně poukázala na podporu české strany při poskytnutí vzdělání ghanským studentům, jichž v současnosti studuje v České republice na zemědělských fakultách více než 200. Díky vystoupení zástupkyně ministerstva zemědělství Ghany se zase české společnosti dozvěděly o aktuálním stavu ghanského zemědělství, o jeho problémech, potřebách a příležitostech, tak jak již bylo zmíněno v proslovu ministra Akoto.

účastníci zemědělského semináře

Účastníci zemědělského semináře

Po skončení semináře následovalo dvouhodinové jednání B2B. mezi českými subjekty a stávajícími či potenciálním ghanskými partnery. Realizace některých významných zemědělských projektů jako je např. výstavba komplexu drůbežích farem a zpracovatelského závodu, byla následně zmíněna i při jednání s ghanským ministrem zemědělství, který vysoce ocenil takto nabízenou pomoc jednak při produkci vlastního drůbežího masa tak i při zvýšení zaměstnanosti místního obyvatelstva.

Ministr Jurečka na setkání s ministrem zemědělství Owusu Afriyie Akoto

Ministr Jurečka na setkání s ministrem zemědělství Owusu Afriyie Akoto

V odpoledních hodinách pak ředitel odboru průmyslové spolupráce ministerstva obrany Tomáš Kopečný, kterého doprovázelo několik firem českého zbrojního průmyslu, navštívil generálním štáb ozbrojených sil Ghany. Návštěva, která proběhla za přítomnosti náčelníka generálního štábu generálmajora Obed Akwa, šéfa námořnictva kontraadmirála M.Beick - Baffour a ředitele sekce mírotvorných operací brigádního generála CKAA Awity byla doplněna prezentací  firem LOM Praha, Excalibur International (Czechoslovak Group), Omnipol a Defcon, které nabídly spolupráci v oblasti dodávek nového zboží, v údržbě a modernizaci stávající vojenské techniky a při školení personálu a pozemní obsluhy.

návštěva na gen.štábu ozbrojených sil Ghany

Návštěva na gen.štábu ozbrojených sil Ghany

Náčelník gen. štábu projevil zájem zejména o generálku vrtulníků a malé pasivní radary pro námořnictvo. Během následné diskuze byla připomenuta nutnost realizace již podepsaného kontraktu o dodávce ručních zbrání z produkce České Zbrojovky Uherský Brod pro ozbrojené složky ghanské armády.

 prezentace firem na gen.štábu Ghany

Prezentace firem na gen.štábu Ghany

Náměstek Tlapa v rámci svého odpoledního programu podrobně prodiskutoval zapojení českých firem na rozvoji ghanského zpracovatelského průmyslu s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Robertem Ahomka-Lindsay a společně se shodli na nutnosti v co nejkratším termínu podepsat tolik potřebnou dohodu o podpoře a ochraně investic.

Náměstek M.Tlapa a náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Ahomka-Lindsay

Náměstek M.Tlapa a náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Ahomka-Lindsay

V sobotu pak zemědělská delegace navštívila ananasovou farmu v Nsawam nedaleko Akkry a absolvovali prohlídku závodu na zpracování tropického ovoce Blue Skies. Během firemní prezentace se diskutovaly možnosti importu profuktů této společnosti do České republiky.

prezentace společnosti Blue Skies

Prezentace společnosti Blue Skies

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Akkře (Ghana). Autor: Tomáš Zázvorka, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek