79 českých firem patří mezi 500 největších ve střední Evropě

9. 9. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - 79 českých firem patří mezi 500 největších ve střední Evropě Stejný počet českých firem jako loni se umístilo mezi pěti stovkami firem seřazených podle nejvyšších tržeb v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Nejlepším českým zástupcem se stal pátým rokem v řadě výrobce automobilů Škoda Auto na celkovém třetím místě, za ním se umístil elektrárenský podnik ČEZ na osmém místě a skupina Agrofert na dvanáctém místě. Vyplývá to z aktuálních výsledků žebříčku CE TOP 500, který zveřejnila společnost Deloitte.

Celkové tržby českých firem v žebříčku CE TOP 500 se meziročně nepatrně snížily, a to o 3,7 % na 112,6 miliardy eur. To odpovídá 16 % celkových tržeb všech 500 firem ve výši 682 miliard eur.

„České firmy si v žebříčku top 500 středoevropských firem drží stabilní zastoupení a nadále potvrzují svoji konkurenceschopnost. Díky úspoře nákladů a zvýšení efektivity dokázaly i při nižších tržbách dosáhnout velmi dobrých výsledků,“ uvedl Josef Kotrba, vedoucí partner společnosti Deloitte v ČR a dodal: „Výraznější oslabení v důsledku ekonomické nestability zaznamenaly společnosti z Ukrajiny, jejichž zastoupení v žebříčku meziročně kleslo z 53 na 32.“

„Nejvíce si v žebříčku oproti loňskému roku polepšily rumunský maloobchodní řetězec Auchan, slovenský provozovatel přenosové soustavy SEPS  a chorvatský operátor distribuční soustavy HEP – Operator. Z českých zástupců se v žebříčku největšími skokany roku stal importér automobilů Porsche Česká republika, dovozce tabákových výrobků a kuřáckých potřeb GECO a stavební firma Eurovia CS,“ doplnil Jan Marek, partner v oddělení finančního poradenství Deloitte.

České finance slaví v regionu úspěch

Z pohledu jednotlivých odvětví se dařilo českému finančnímu sektoru, konkrétně bankám a pojišťovnám. Komerční banka v celkovém žebříčku mezi bankami obsadila 4. místo, Česká spořitelna 5. místo, ČSOB 7. místo a UniCredit Bank 10. místo. Mezi pojišťovnami skončila v první desítce Česká pojišťovna (3. místo) a Kooperativa pojišťovna (5. místo). V odvětví výroby vede automobilka Škoda Auto, 5. místo patří skupině Agrofert a 9. místo automobilce Hyundai Motor Manufacturing Czech. V žebříčku stavebních firem se na 3 místě umístil Metrostav a na 6. pozici Eurovia CS.

Přední místa regionálního žebříčku patří tradičně společnostem ze sektoru energetika a zdroje a výrobního sektoru. Největší zastoupení v žebříčku tvoří firmy ze spotřebitelského průmyslu a dopravy (nárůst ze 174 na 178), následují firmy ze sektoru energetika a zdroje (mírný pokles ze 146 na 138) a odvětví výroby (nárůst ze 113 na 124).

Nejvíce v žebříčku dominují společnosti z Polska (170), následují zástupci z České republiky (79), Maďarska (66), Rumunska (46), Slovenska (33) a Ukrajiny (32).

Redakčně zpracovaná tisková zpráva společnosti Deloitte.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek