Abnormální sucho: Extrémní pokles marocké sklizně obilí

30. 5. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Marocké Ministerstvo zemědělství dle aktualizovaného odhadu pro zemědělský rok 2015/16 (říjen až září) potvrdilo svá předchozí očekávání v podobě nepříliš optimistické předpovědi týkající se významného poklesu úrody obilnin o nejméně 3,4 mil. tun, což představuje 70% pokles oproti celkové úrodě agrárního roku 2014/15 a tehdejším celkovým výnosům ve výši 11,5 mil. tun.

Hlavním příčinou zmíněného jevu je extrémní sucho zejména na podzim 2015 (srovnatelné s krizovými roky 1995 a 2007); od října 2015 do začátku února 2016 na marockém území téměř vůbec nepršelo. Dle údajů zveřejněných marockým Ministerstvem zemědělství na území severoafrického království spadlo pouhých 43% obvyklých srážek; jedná se o nejhorší situaci za posledních 30 let, přičemž teplota se držela o 2 až 3 stupně Celsia nad průměrem.

Dopad zmíněných meteorologických jevů odnáší nejhůře právě obilniny, které spotřebují velké množství vody. V případě Maroka je až 85% všech pěstovaných obilnin zcela závislých na dešti, pro mnohé (zejména drobné) zemědělce jsou jiné formy zavlažování velmi často finančně nedostupné.

Rezort marockého ministra zemědělství Azize Akkhanouche zároveň odhaduje, že nadcházející sklizeň, která začne v srpnu 2016, přinese 1,9 mil. tun pšenice pro výrobu hladké mouky; dále 870 tisíc tun tvrdé pšenice a zhruba 630 tisíc tun ječmene.

V celkovém souhrnu zmíněných zemědělských plodin se jedná o cca třetinový pokles v rámci meziročního srovnání s předcházejícím agrárním rokem. Dopad neúrody je závažný mj. díky skutečnosti, že tvrdá pšenice a ječmen jsou často užívány jako krmná směs pro zemědělská zvířata, což přináší další komplikaci v podobě snížení produkce mléka.

Od února 2016 v zemi již několikrát silně pršelo (pozn. některé oblasti zasáhly přívalové srážky), pokles srážek však v rámci meziročního srovnání dosahuje 40 až 60%. Nicméně zde existuje mírný optimismus: zkáze se vyhnuly plodiny, které vykazují vyšší míru odolnosti vůči neobvykle vysokým teplotám, než na jaké jsou zvyklé. Zachráněna by dle odhadu měla být úroda ovoce a zeleniny; ovocnáři dokonce očekávají navýšení výnosů o 15%; celkem 7% nárůst pak mají dle agrárních propočtů marockých expertů vykázat citrusy a 24% nárůst je očekáván u oliv (souhrnně zelených i černých).

Jana Kostrounová, obchodní rada Velvyslanectví ČR v Rabatu (Maroko)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek