Absurdní poplatky obtěžují podnikatele, netýkají se jenom bank

6. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Když se před lety začalo v Česku hovořit o nesmyslných poplatcích pro klienty v bankovnictví, rozhýbalo to bankovní dinosaury ke zrušení alespoň některých absurdních poplatků. Jenže těžily z toho především jednotlivci. Živnostníci a podnikatelé dál platí řadu kontroverzních poplatků, netýkají se přitom jen bankovnictví.

S příchodem nových bank na český trh skončila pro miliony drobných klientů bezvýchodná situace, kdy na trhu neměli k dispozici žádnou bankovní službu odpovídající standardu vyspělých zemí, tedy bez poplatku za vedení účtu nebo za výběr peněz z bankomatu.

I když díky tomu bankovnictví nabralo pozitivní trend, řada obtěžujících poplatků u některých bank stále přežívá. „Obecně lze říci, že většina opravdu nesmyslných a absurdních poplatků již ze sazebníků bank zmizela. Ceny bankovních služeb šly též v mnoha případech výrazně dolů. Přesto jsou ještě poplatky, které by ze sazebníků bank měly zmizet,“ komentuje vývoj Markéta Dvořáčková, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank. Podle ní by neměl být účtován poplatek například tehdy, pokud si sám klient nastavuje jakoukoliv službu v rámci tuzemského platebního styku v internetovém bankovnictví.

Posun k lepšímu se však často netýká živnostníků a firem. Ty dosud platí v bankách řadu absurdních poplatků. „Jedním z nich je záporná úroková sazba, která se týká korporátních klientů. Některé banky ji požadují u vkladů nad padesát milionů, jiné u vkladů nad sto milionů,“ upozorňuje Patrik Nacher, zakladatel portálu bankovnipoplatky.com. „Přijde mi to pikantní, protože velká firma točí v bance velké peníze a pro finanční ústav jde o zajímavého klienta, který by měl spíše získat bonus,“ dodává Patrik Nacher.

„U malých živnostníků a podnikatelů bych zmínil poplatek za příjem většího množství mincí. Přitom pro některé živnostníky, kteří odevzdávají tržby, jde prakticky o každodenní záležitost,“ dodává Patrik Nacher. Podle něj situaci alespoň částečně zlepšuje to, že u některých bank mohou živnostníci využívat takzvané vkladomaty.

Jednotlivé typy poplatků nejsou jediný problém, se kterým se živnostníci a firmy v bankách setkávají. Znevýhodňují je také podmínky, které jsou pro firemní klienty nastavené. „Existuje celá řada základních služeb, které jsou ve stejné bance pro fyzické osoby zdarma, zatímco pro živnostníky a firmy se platí. Vidím to například u Raiffeisenbank, která byla první bankou, která zrušila poplatek za příchozí platbu. Ale mám tam podnikatelský účet a tam poplatek za příchozí platbu platím,“ konstatuje Patrik Nacher.

U dalších bank je například bezplatné vedení účtu pro živnostníky dostupné za horších podmínek. Třeba tam, kde mají běžní občané vedení účtu zdarma při příchozí platbě nad dvacet tisíc, mají živnostníci stejnou výhodu při příchozí platbě alespoň padesáti tisíc.

Poplatky vadí také u energií

S absurdními poplatky se však podnikatelé setkávají dávat i mimo bankovní sféru. Hlídat si například musejí dodavatele energií. „Situace se změnila trochu k lepšímu hlavně díky tomu, že se o absurdních poplatcích mluvilo. Například dodavatelé využívající podomní prodej už přestali účtovat aktivační poplatky, které se pohybovaly třeba kolem 500 až 1000 korun,“ upozorňuje Jana Poncarová, analytička, poradkyně a zakladatelka portálu EnergetickáPoradna.cz.

Některé poplatky ale nadále zůstávají. „Můžeme se setkat se sankcí za předčasné ukončení smlouvy nebo s poplatkem za garanci nejnižší ceny, který považuji za naprostou absurditu. Lidé totiž platí za to, aby jim dodavatel garantoval nejnižší cenu, takže ve výsledku zaplatí ještě více,“ dodává Jana Poncarová.

Příkladem oblasti, kde mají absurdní poplatky zatím silnou pozici, je trh tankovacích karet. Jejich poskytovatelé mnohdy účtují poplatky, které nákupy pohonných hmot paradoxně prodraží. „Zatímco s tankovacími kartami od sítí čerpacích stanic zákazníci získávají zajímavé slevy, stejnou službu bezhotovostních plateb za palivo poskytuje nejmenovaná česká společnost pro platební karty s nemalými poplatky. Zákazníci si tak za natankování každého litru připlatí i přes dvě koruny. Za vrchol pak považuji takzvaný ‚provozní poplatek‘ ve výši 97 Kč, jenž si stejná společnost účtuje v případě, že tankovací karta nebyla v daném měsíci využita k placení,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty euroShell a EuroOil.

„Firmám doporučuji, aby si zkontrolovaly, zda na faktuře za tankování nemají takzvaný ‚servisní poplatek‘. Ten představuje přirážku ke každému natankovanému litru a měsíčně dosahuje sumy v řádu tisíců korun. Volbou vhodného poskytovatele tankovacích karet se lze těmto poplatkům lehce vyhnout, čerpat výrazné slevy a snížit výdaje i o 10 korun za litr,“ dodává Damir Duraković.

Kolky přežily C.K. mocnářství

Absurdní pro podnikatele přitom není jen druh nebo výše poplatku, ale i způsob, jakým musí poplatky hradit. S přehledem nejnenáviděnějším způsobem úhrady je pro živnostníky a firmy již několik let povinnost hradit některé poplatky kolkem. Po nástupu elektronizace komunikace firem se státní správou totiž řadu úkonů živnostníci vyřeší z pohodlí kanceláře na počítači. Pak ale v řadě případů musí stejně dojít na poštu a poslat klasickým dopisem kolek, nebo ho osobně doručit na podatelnu dané instituce. Stejně jako před sto lety za C. K. mocnářství.

I když ministr financí Andrej Babiš sliboval podnikatelům řídit stát jako firmu, právě pokračující povinnost hradit poplatky státním institucím prostřednictvím kolků je pro podnikatele velkým zklamáním. Ministerstvo financí totiž slibuje, že na elektronické kolky přejde až po zavedení eura v České republice. A to je v nedohlednu.

„Odbourání kolkových známek je zásadní krok, ke kterému je možné přistoupit pouze v případě, že bude zajištěna adekvátní náhrada pro všechny skupiny subjektů a pro všechny typy poplatků,“ konstatuje Kateřina Vaidišová z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí. Podnikatelé však podobným argumentům nerozumějí a nechápou, proč nelze nahradit zastaralou platbu kolkem bezhotovostním převodem.

Dalibor Dostál 

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek