Aby sociální sítě neškodily

2. 6. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Facebook a Twitter mohou být centrem pro komunikaci, propagaci sebe či svého projektu, získání informací i pořádání událostí. Pokud je však podceníte, mohou spíše uškodit. Jak si vzít to nejlepší?

Uživatelem Facebooku je každý čtvrtý Čech, mnoho z nich však stále podceňuje sílu sociálních sítí. Ty jsou ve většině případů užitečnou službou, zároveň však mohou být nebezpečnou zbraní. Stačí špatné nastavení uživatelského účtu a do světa můžete vypustit informace, které vás budou stát kariéru, ohrozí soukromí či pomohou útočníkům, kteří mají zájem o váš virtuální či fyzický majetek.

Vhodné zabezpečení sociálních sítí by mělo mít u každého uživatele stejnou váhu jako samotná registrace – tedy být naprostou samozřejmostí. Ačkoliv jsou sociální sítě stále vnímány jako vzdálený svět za monitorem, mohou vás tvrdě zasáhnout i v tom reálném.

Soukromí na veřejné síti

O Facebooku platí to stejné, co o jakékoliv jiné části internetu. Obsah, který nepatří na veřejnost, nepatří ani na sociální síť. I když příspěvky, fotografie či videa budete sdílet pouze s nejužší skupinou přátel či dokonce jediným nejbližším člověkem, stále je vnímejte jako veřejné.

Kromě toho, že všechen sdílený obsah patří Facebooku, kde k němu má přístup velké množství zaměstnanců, nikdy si nemůžete být jisti, zda vám nebo přátelům nebude odcizen uživatelský účet. V takovém případě by se totiž z ryze soukromých dat rychle mohla stát data veřejná.

Facebook je na rozdíl od Twitteru nebo Google+ osobní sítí, kterou většina uživatelů vnímá jako místem pro kontakt s nejbližšími přáteli. Vše stojí na základním principu sdílení informací se schválenými přáteli. Převažující část uživatelů nepoužívá Facebook jako místo veřejné sebeprezentace, kdy jsou příspěvky a obsah profilu určené pro širokou veřejnost.

I přes všechna varování však na Facebooku dennodenně potkáváme uživatele, kteří sílu sociálních sítí podceňují, přehlížejí nastavení profilu a i ty nejintimnější informace sdílejí se všemi. V následujících tipech proto najdete základní rady, jak z Facebooku udělat užitečnou pomůcku a dobrého sluhu, který neškodí.

Komu sdílet?

Pokud na Facebooku cokoliv sdílíte, lze přesně nastavit, komu je příspěvek určen a kdo jej má vidět. V zásadě si můžete vybrat ze čtyř různých možností – veřejný příspěvek, příspěvek pro přátele, pro skupinu osob nebo pro sebe sama. Kromě toho je možné sdílet příspěvek pouze konkrétní osobě, nebo naopak sdílet všem vyjma konkrétních uživatelů.

To vše lze ovlivnit při sdílení každého příspěvku. Spolehlivější cestou je však dlouhodobé nastavení, které je Facebook jasně pojmenoval jako Soukromí. Najdete jej po klepnutí na šipku v prvém horním rohu a výběrem volby Nastavení. Hned první možnost Kdo uvidí můj obsah je tou zásadní. Nastavení soukromí
Pokud spravujete svůj osobní účet, doporučujeme zde nastavit možnost Přátelé. Jen tak se vyhnete tomu, že v budoucnu veřejně nasdílíte příspěvek, který by později mrzel.

Pro opravdovou jistotu lze přepnout i na možnost Pouze já a u každého nového sdíleného příspěvku ručně vybírat, kdo jej má vidět. Zde je však šance, že na takové nastavení zapomenete a vaše příspěvky neuvidí nikdo. Velmi užitečnou pomůckou je změna tohoto nastavení u předchozích příspěvků. Pokud jste až doteď vše sdíleli veřejně, jediným kliknutím na Omezit minulé příspěvky můžete obsah změnit na soukromý.

Pohled zvenčí

Velmi důležitá je také kontrola toho, jak vypadá profil z pohledu jiných uživatelů. Přejděte proto na adresu svého profilu (nejrychleji klepnutím na vlastní profilovou fotku) a v pravé části úvodní fotografie vyberte možnost Zobrazit jakoFacebook zobrazit jako ukrývající se pod tlačítkem se třemi tečkami. Profil se vám zobrazí tak, jak jej vidí uživatelé, které nemáte v přátelích. Zároveň můžete do horního pole vepsat jméno uživatele a prohlédnout si vlastní profil z jeho pohledu. Poslední možností je kontrola z pohledu nepřihlášeného uživatele: Otevřete anonymní okno prohlížeče a zadejte adresu svého profilu.

Při takové kontrole vás mohou zarazit další viditelné informace na profilu – osobní údaje, uživatelé, s nimiž se přátelíte či dokonce viditelné fotografie. Nastavení těchto informací se bohužel nenachází v předchozí nabídce, což rozhodně není nejpřehlednějším řešením. Pro omezení viditelnosti opět přejděte na stránku svého profilu a u konkrétního boxíku (například seznam vašich přátel) klepněte na symbol tužky, který se objeví v pravém horním rohu po přejetí myší. Zde stačí vybrat možnost Nastavení soukromí a postupovat stejně jako při nastavování viditelnosti příspěvků.
Facebook upravit soukromí

Pozor na aplikace

Facebook, podobně jako konkurenční sociální sítě, zavedl otevřený systém přihlašování, kdy webové stránky nebo třeba mobilní aplikace mohou využívat účet na Facebooku k přihlášení. Pokud nainstalujete do smartphonu novou aplikaci vyžadující přihlášení, nemusíte vytvářet nový účet, ale pouze se přihlásit pomocí Facebooku. Výhodou je především úspora času, nevýhodou naopak problémy, pokud přijdete o účet na Facebooku. A co je horší, samotné aplikace často vyžadují nesmyslná oprávnění.

Při přihlášení prostřednictvím Facebooku proto věnujte zvýšenou pozornost tomu, k čemu všemu dostane aplikace přístup. Ve většině případů to je minimálně seznam vašich přátel, ale i osobní informace nebo kontaktní mail. Druhý krok ověření většinou spočívá v tom, že povolíte aplikaci odesílat příspěvky vašim jménem, které se poté zobrazují vašim přátelům, v podstatě automaticky, bez vašeho předchozího odsouhlasení. Typicky jsou to informace o dosažení skóre ve hrách.

Problémem mnoha aplikací zůstává, že pokud sdílení příspěvků nepovolíte, přihlášení pomocí Facebooku neproběhne. Jakmile na takový případ narazíte, stačí nastavit sdílení příspěvků na možnost Pouze já. I když aplikace informace nasdílí, uvidíte je pouze vy.

Zajímavým zjištěním může být po delší době používání Facebooku počet aplikací, kterým jste dali přístup ke svému účtu. Pro jejich výpis klepněte na Aplikace v levém sloupci hlavní stránky a pokračujte do Nastavení. Facebook nastavení aplikací

Na tomto místě můžete ovlivnit právě to, komu všemu budou viditelné informace pocházející z dané aplikace a také jim můžete přístup zcela odepřít.

Doporučujeme kontrolovat aplikace pravidelně.

Skupiny a seznamy

Každý uživatel Facebooku může vytvářet skupiny uživatelů, které sdružuje stejný koníček, stejné město, oblíbená kniha či pracují ve stejném oddělení. Členové takových skupin si mohou vyměňovat příspěvky, fotografie a další běžné informace aniž by museli být přáteli.

Skupinu je možné založit přímo z hlavní stránky Facebooku, kde najdete možnost Vytvořit skupinu.

Facebook vytvořit novou skupinuKromě jejího názvu můžete ovlivnit další podstatnou vlastnost – zda bude skupina veřejná (kdokoliv si může přečíst obsah příspěvků), uzavřená (obsah uvidí jen členové) či tajná (skupina se vůbec nebude zobrazovat ve vyhledávání).

Při zakládání také můžete rovnou pozvat první členy do skupiny – a to jak přímo na Facebooku vepsáním jména uživatele, tak odesláním pozvánky na emailovou adresu.

Zatímco skupina opravdu sdružuje uživatele se společnými zájmy, existuje na Facebooku další podobný termín – seznam. V tomto případě se však jedná o ryze osobní organizaci svých přátel, kterou neuvidí nikdo další. Sami pro sebe si rozdělíte své přátele na spolupracovníky, spolužáky, bývalé kolegy ale klidně i na holky a kluky. Facebook sám pak generuje několik seznamů jako je Rodina, Známí nebo Blízcí přátelé.

Seznamy se mohou hodit právě v případě, kdy chcete příspěvek nasdílet pouze několika přátelům. Pokud například budete pořádat firemní párty, nebude nutné pozvánky sdílet všem přátelům nebo naopak ručně vybírat pouze kolegy. Zkrátka zvolíte jen vhodný seznam přátel. Překonejte se a skupiny si vytvořte, ušetří vám později spoustu času.

Twitter: 140 znaků musí stačit všem

Dvojkou mezi sociálními sítěmi je Twitter, pro nějž jsou typické příspěvky s maximální délkou 140 znaků. Často se mu proto říká SMS internetu. Pro mnohé slouží jako zdroj zpravodajství, v Česku je centrem internetových humorů a v zahraničí jej ve velkém používají světoznámé celebrity. Od Facebooku se liší především veřejným charakterem drtivé většiny příspěvků. Málokdo Twitter chápe jako soukromou síť pro úzký okruh přátel. Nemusíte zde potvrzovat své přátelství, sledovat můžete kohokoliv a stejně to platí i opačně.

Nastavení Twitteru v lecčems připomíná to na Facebooku, jen je mnohem přehlednější a vše lze změnit na jednom místě. Stačí klepnout na profilovou fotku a vybrat Nastavení.

Kromě tradičních vlastností, kterými můžete ovlivnit třeba způsob přihlašování (ověřování mailem či mobilní aplikací), zde najdete i možnost, jak udělat z Twitteru soukromou síť s příspěvky pro úzkou skupinu uživatelů. Stačí zatrhnout možnost Chránit moje tweety, čímž si z Twitteru vytvoříte takovou minimalistickou podobu Facebooku, kdy budete schvalovat žádosti uživatelů, aby mohli číst vaše tweety. Na Twitteru však na takové uživatele narazíte pouze sporadicky.

Důležitější jsou další možnosti, které se ve skupině Soukromí nachází. Twitter nedávno přidal další funkci, kterou přinesl Facebook – označování uživatelů na fotografiích. Pokud si nepřejete označování vlastní osoby, opět můžete zvolit možnost Nepovolit nikomu, aby mě označil na fotkách.

Facebook soukromíDále se zaměřte na sdílení polohy, které je ve výchozím stavu povoleno. Ať už příspěvek píšete na počítači, smartphonu nebo jde o externí tweet z aplikace, bude k němu připojena vaše aktuální poloha. Smartphone k tomu využije lokalizaci pomocí GPS, počítač podle polohy Wi-Fi nebo polohy providera. Pro nejednoho uživatele se však jedná o zásah do soukromí, který není žádoucí.

Proto doporučujeme zrušit zatržení možnost Přidávat k mým tweetům polohu. Pokud ji budete chtít i přesto u některého příspěvku nasdílet, je to možné i přes toto nastavení. Pouze nebude přidávána automaticky ke každému tweetu. Na stejném místě můžete vypnout reklamy – ty jsou na Twitteru zobrazovány v podobě sponzorovaných příspěvků, které vpadají stejně jako běžné příspěvky, pouze nesou označení, že jsou „promoted“.

Seznamy trochu jinak

Na Facebooku se termín seznam používá pro vlastní organizaci přátel. Na Twitteru seznamy existují v trochu jiné podobě. Pokud přejdete na stránky twitter.com/lists, můžete zde vytvořit seznam uživatelů, které však nemusíte sledovat.

Užitečným může být například seznam zpravodajských účtů. Ty často vygenerují desítky tweetů denně, které by v běžném provozu vadily. Hodit se však mohou při sledování aktuálních událostí, kdy stačí přepnout na daný seznam a zobrazit pouze příspěvky z účtů v něm obsažených. Stejně tak je možné vyfiltrovat pouze firemní nebo naopak osobní účty.

Blokování lidí i aplikací

Twitter je stejně jako jakékoliv jiné masové médium pod neustálým tlakem spamerů a robotů. Najdete tak účty, které mají na svém kontě miliony příspěvků nebo naopak žádný příspěvek avšak sleduje miliony uživatelů. Pokud vám vadí, že vás takové účty sledují, můžete klepnout na ozubené kolo u jejich profilové fotografie a zvolit možnost Blokovat. To stejné samozřejmě bude fungovat u konkrétních osob, u nichž si nepřejete, aby četli vaše tweety.

Facebook blokování

Pamatujte na prevenci

Zabezpečení vlastních účtů na sociálních sítích není jednorázovou akcí: čas od času byste měli vše zkontrolovat, neboť tvůrci často a rádi přichází s novými funkcemi, jejichž základní nastavení není vyhovující.

Vždy pamatujte na možné důsledky každého svého statusu, fotografie, videa, komentáře či lajku na kontroverzních skupinách. Sociální síť je místo veřejné a nečiňte zde nic, co byste nečinili v reálném světě. Jedině tak budou sociální sítě sloužit vám a ne vy jim.

Převzato z časopisu Computer. Autor článku: Stanislav Janů

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek