Agentura Moody´s zvedla Turecku dlouhodobý rating

22. 5. 2013

  • Země: Turecko
  • Datum zveřejnění: 20.05.2013
  • Zdroj: http://www.gazetea24.com

ilustrační obrázekMoody´s zvedla Turecku jeho dlouhodobý úvěrový rating o jeden stupeň na "Baa3", který se nachází na spodu investičního stupně. Oznámil to 16. května turecký vicepremiér Ali Babacan ale zároveň dodal, že rozhodnutí agentury Moody´s přišlo necelé 2 měsíce po zvýšení úvěrového ratingu agenturou Standard & Poor. Krok považuje za přesný, ale opožděný.

"Díky krokům v ekonomice, provedeným správným směrem, naše indikátory trhu byly na stejné úrovni jako v zemích, které měly rating investičního stupně. Toto rozhodnutí přiblížilo náš úvěrový rating blíže k těmto tržním indikátorům," řekl Babacan.

Agentura Moody´s ocenila to, jak Turecko zlepšilo "ekonomické a fiskální metriky" a dále poznamenala, že od počátku roku 2009 turecké zadlužení kleslo o 10 procentních bodů na zvládnutelných 36 % HDP a Moody´s očekává, že tento pokles bude pokračovat i v příštích letech. Moody´s věří v pokrok a rozsáhlý institucionální program reforem, které budou postupně snižovat vnější zranitelnost země. Patří mezi ně zvýšení investic do osobních důchodů, nový obchodní zákoník a kroky ke snížení energetické závislosti.

Turecký vicepremiér Ali Babacan poté v pátek v hlavním městě Bosny a Hercegoviny, Sarajevu, prohlásil, že Turecko chce po tomto zvýšení hodnocení přilákat nové investory. Na čtvrtém Sarajevském obchodním fóru Babacan hodnotil rozhodnutí agentury Moody´s zvýšit úvěrový rating ze spekulativního stupně Ba1 na investiční stupeň Baa3. Babacan uvedl, že Turecko snížilo svůj veřejný dluh navzdory globální finanční krizi a že rozpočtový deficit byl na velmi nízké úrovni. Dodal také, že Turecko snížilo schodek běžného účtu o 4 body. Moody´s, následující agenturu Fitch, změnila turecký úvěrový rating na investiční úroveň za posledních 19 let poprvé.

"Turecko si zaslouží mnohem vyšší rating," reagoval Babacan. "Ratingové agentury byly zdiskreditované kvůli finanční krizi. Se zeměmi G20 jsme pracovali na tom, jak být méně závislí na těchto agenturách. Nicméně než najdeme alternativní mechanismy na nich závislými zůstáváme."

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Istanbulu.

Tisknout Vaše hodnocení: