Agro fórum Česká republika – Ukrajina v Kyjevě

21. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Agro fórum Česká republika – Ukrajina v Kyjevě Dne 15. února 2017 se na mezinárodním výstavišti v Kyjevě v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie uskutečnilo Agro fórum Česká republika – Ukrajina. Fórum se konalo v rámci mezinárodního zemědělského a potravinářského veletrhu „Agro Animal Show 2017“.

Fórum zahájil velvyslanec ČR v Ukrajině Radek Matula, s úvodním slovem vystoupili ministři zemědělství ČR a Ukrajiny. Ministr Marian Jurečka zdůraznil velký potenciál k rozvoji bilaterální spolupráce v oblasti zemědělství a potravinářského průmyslu s tím, že česká strana má zájem na prohloubení obchodních vztahů v tomto sektoru. Dále sdělil, že česká strana může nabídnout své technologie a zařízení v celé řadě oblastí, např. obhospodařování půdy, dodávky hospodářských zvířat, veterinárních preparátů apod.

Ministr Taras Kutový poukázal na vysokou dynamiku rozvoje sektoru zemědělství na Ukrajině a zdůraznil zájem ukrajinské strany o zkušenosti z ČR. Vyzdvihl též možnosti spolupráce obou zemí v oblasti zemědělské techniky.

Fóra se zúčastnilo více než 50 účastníků z české a ukrajinské strany. Z české strany zástupci společností Brunnthaller – CS, výrobní družstvo KOVOBEL, VÍTKOVICE ENVI, Farmet, JK Machinery, Tekro, Biopreparáty, Zemědělská a dopravní technika, Zetor Tractors, Mach Litomyšl, Tenza, Agro Royal, Bioveta, Chovatelské družstvo Impulz a další. Z ukrajinské strany zástupci asociací a společností jako je Asociace výrobců mléka, Asociace výrobců vepřového masa, Asociace výrobců cukru, Ukrajinský klub agrárního byznysu, Asociace česko–ukrajinského partnerství, AGRICO GROUP, společnost Makrochim, IPC, Jugagrofors a další.

Ve druhé části fóra proběhla jednání B2B k navázání přímých kontaktů mezi českými a ukrajinskými partnery a k možnostem společných projektů. České společnosti Brunthaller – CS, výrobní družstvo KOVOBEL, VÍTKOVICE ENVI, Farmet a JK Machinery na veletrhu „Agro Animal Show 2017“ vystavovaly, na stánku CzechTrade pak prezentovaly své materiály v rámci projektu Proped též další účastníci fóra z ČR.

V průběhu fóra byly identifikovány oblasti pro bilaterální spolupráci. Jedná se o dodávky českých technologií a zařízení, dodávky traktorů a zemědělské techniky, zpracování půdy, dodávky hospodářských zvířat, kvalitního genetického materiálu, prostředků pro ochranu zvířat, léčiv a vakcín, budování energetických kapacit na základě biopaliv apod.

Fórum se uskutečnilo v době, kdy sektor zemědělství a potravinářského průmyslu na Ukrajině výrazně roste a generuje nové příležitosti pro přímou spolupráci a pro investice. Export zemědělské a potravinářské produkce z Ukrajiny dosáhl v roce 2016 celkem 15,5 mld. USD a tvořil 42,5 % z celkového exportu země.

Fórum organizoval Zastupitelský úřad ČR v Kyjevě ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR, kanceláří CzechTrade v Kyjevě a ukrajinskými asociacemi v oblasti zemědělství.

Agro fórum Česká republika – Ukrajina v Kyjevě (15. 2. 2017)

Agro fórum Česká republika – Ukrajina v Kyjevě (15. 2. 2017)

Agro fórum Česká republika – Ukrajina v Kyjevě (15. 2. 2017)

Agro fórum Česká republika – Ukrajina v Kyjevě (15. 2. 2017)

Agro fórum Česká republika – Ukrajina v Kyjevě (15. 2. 2017)

Agro fórum Česká republika – Ukrajina v Kyjevě (15. 2. 2017)

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kyjevě (Ukrajina). Autor: František Trojáček, rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek