Akcelerátor xPORT propojuje studenty a kantory

27. 8. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Pražská Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) otevřela vlastní prostory a programy pro mladé firmy. Spolupracuje s mnoha partnery včetně zahraničních univerzit a subjektů ze Silicon Valley.

VŠE se přidává k několika tuzemským univerzitám, které podpoří rozjezd nových společností z řad svých studentů. Škola v prostorách na pražském Žižkově otevírá startupový akcelerátor nazvaný xPORT, který má být napojený na spolupracující univerzity a podobné projekty v zahraničí.

Mimo jiné na SkyDeck provozovaný univerzitou v Berkeley. „Máme zkušenosti z Berkeley, že hodně profesorů založilo start-up společně se studenty. Pak jim to vyneslo solidní příjmy. Nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat i u nás," popisuje jednu z motivací založit xPORT Ota Novotný, který celý projekt povede.

Zástupci VŠE rozjezd akceleračního programu konzultovali s partnery v zahraničí. „Stále s nimi pracujeme, zejména s těmi ze Silicon Valley a Bostonu," říká Novotný. S kontakty pomáhala také státní agentura CzechInvest.

Změna myšlení

Novotného příklad o propojení profesorů a studentů a angažovanosti vysokých škol v zakládání start-upů je jednou z věcí, po které se v Česku posledních pár let volá. Univerzity jsou často kritizovány, že příliš neumí se soukromou sférou komunikovat. „V Praze nastupuje nová generace rektorů, kteří mají zájem o změnu. Chystáme dokonce spolupráci s ČVUT a dalšími školami," naznačuje postupnou změnu myšlení rektorka VŠE Hana Machková.

„Je faktem, že velká část našich studentů během školy pracuje. Pro nás tak bude mnohem lepší, když budou pracovat v návaznosti na naše projekty," doplňuje Machková další z motivací xPORT. Akcelerátor mimo jiné vznikl jako reakce na to, že studenti chtějí převádět své diplomové projekty do projektů skutečných.

VŠE bude mít v každém podpůrném běhu prostor pro zhruba sedm týmů, které chce vybrat z řady přihlášených. Do aktuálního kola se hlásí 40 projektů. „Původně jsme čekali, že většina z nich budou čistě IT projekty, nakonec je to ale jen čtvrtina z nich. Zbytek má jiné zaměření, byť s nutným IT základem," dodává Ota Novotný.

Nápady pro korporace

Celý xPORT nicméně nemá být zaměřený pouze jako tradiční akcelerátor, který pojme týmy s jejich nápady a snaží se jim pomoci zformovat produkt a životaschopnou firmu. „Nemá to být pouze tradiční akcelerátor typu Wayra a podobně, ale je to takové centrum. Chceme propojovat svět s tím, co se na VŠE děje," vysvětluje šéf xPORT.

To znamená například to, že je xPORT rozdělený na čtyři části, z nichž jedna je třeba zaměřená čistě na spolupráci s partnerskými korporacemi. Ty si mohou od školy nechat vypracovat projekty, na které ve firmě není prostor. „Studenti často přijdou s inovativními nápady a navíc je realizují velice rychle," vysvětluje například Klára Vyhnánková z České spořitelny. Dalo by se to parafrázovat i tak, že v korporacích často nebývá moc prostoru pro experimenty, takže je možné je přesunout mimo.

VŠE už program propojení s korporacemi asi tři roky provozuje, nyní je ale údajně schopná ho výrazně rozšířit. Partneři z řad firem jsou ostatně důležití, spolupráce je placená. Celý xPORT vedle České spořitelny podporují také jiné firmy, třeba IBM, Microsoft a další.

Zpětná vazba

Celá koncepce xPORT a podpory mladých projektů může mít i jeden důležitý efekt do budoucna, který je možné opět pozorovat v zahraničí. Mnoho úspěšných lidí se pak na svoji alma mater vrací v podobě sponzorů a podporovatelů, což zlepšuje finanční situaci školy. Pokud VŠE podpoří rozjezdy nových firem, může z něčeho takového v budoucnu také těžit. „Je to zatraktivnění donátorského programu," souhlasí Hana Machková.

Převzato z přílohy „Vzdělávání“ deníku e15. Autor: Jan Sedlák

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek