Akvizice, fúze a investice do akcií významných italských společností

10. 6. 2014

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 04.06.2014
  • Zdroj: Il Sole 24 Ore

Móda, luxusní zboží, potraviny: to jsou hlavní sektory akvizic zahraničních firem v Itálii.

ilustrační obrázekZa poslední tři roky, dle informací S&P Capital IQ, se uskutečnilo 198 fúzí a akvizic italských společností ze strany zahraničních kupců. Celková hodnota těchto 198 operací dosahuje hodnoty 53,9 miliard euro. Mezi posledními a nejvíce diskutovanými akvizicemi lze citovat: Krizia, Loro Piana a Poltrona Frau. V posledních dnech se ovšem nejvíce diskutuje o zakoupení italské letecké společnosti Alitalia. Chuť nakupovat italské společnosti ale dosahuje i na méně známé společnosti, především na ty aktivní v průmyslu (strojírenství, logistika, elektronika), představující výrobní kapacitu, která činí italské společnosti atraktivní pro zahraniční investory, a to i navzdory „italskému systému“, který je stále velmi neatraktivní.

Samostatnou kapitolou jsou pak investice do společností kótovaných na burze. Nejnovějšími případy jsou největší italské společnosti ENEL a ENI, ve kterých centrální banka Číny zakoupila akcie překračující hranici 2 %, což vedlo mezi italským národem k velkému údivu až šoku.

Dalším významnou investicí, provedenou největším investičním fondem na světě – BlackRock, je nákup akcií v italských bankách UniCredit, Intesa San Paolo a Mps (investice na milánské burze v hodnotě 20 miliard dolarů).

Italská vláda vnímá tyto operace jako návrat zájmu o apeninský poloostrov ze strany zahraničních investorů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO a CzechTrade v Miláně.

Tisknout Vaše hodnocení: