Vláda Albánie spustila program podpory projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru

3. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Vláda Albánie spustila program podpory projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru Albánská vláda vyhlásila a začala implementovat investiční program „1 miliarda euro“. V rámci programu vláda zřídila fond ve stejné výši, ze kterého budou spolufinancovány projekty v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). Program „1 miliarda euro“ se má týkat zejména sociálních, turistických a infrastrukturálních projektů (vzdělávání, zdravotnictví, silniční komunikace apod.).

Vláda chce urychlit obnovu některých sektorů albánské ekonomiky a „zdvojnásobit“ ekonomický růst v příštích třech letech právě tím, že ke spolufinancování potřebných projektů přitáhne soukromý kapitál uplatněním modelu PPP. Od programu zrychlení hospodářského růstu z nynějších 3,5 % až na 6 % a zkrácení doby na potřebné investice, na které dnes státní rozpočet nemá peníze.

Přípravou projektů PPP v rámci programu „1 miliarda euro“ byla pověřena albánská státní rozpočtová  koncesní agentura ATRAKO spadající pod Ministerstvo ekonomického rozvoje, turistiky, obchodu a podnikání. Ta má identifikovat projekty vhodné pro PPP, připravovat a vypisovat na ně tendry a vyjednávat koncesní kontrakty. Detailní procedura po jednotlivých krocích a standardní vzory kontraktů PPP jsou uvedeny v průvodci agentury.

Financování projektů by mělo být zajištěno rozvojovými i komerčními bankami, minimálně 20% spoluúčastí soukromého sektoru a rozpočtovými platbami z fondu albánské vlády ve výši 1 mld. EUR. Platby z rozpočtu se uskuteční až po dosažení proinvestování ve výši 50 % hodnoty projektu. Vláda může ročně vydat na projekty PPP až 5 % z daňových příjmů státního rozpočtu. Podle albánského ministerstva financí by mělo být v rámci PPP identifikováno a poptáváno až 125 projektů v rámci celé Albánie. Strategická plánovací komise při úřadu vlády by měla připravit seznam vhodných projektů během první poloviny roku 2017.

Zmíněný program albánské vlády je i příležitostí pro české investory se zkušeností s projekty PPP, jak se zapojit do některého z připravovaných projektů zmíněného programu albánské vlády.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tiraně (Albánie). Autor: Svatopluk Opěla, vedoucí obchodně ekonomického úseku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek