Alžírský státní rozpočet na rok 2016

15. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Státní rozpočet Alžírska na rok 2016 byl stejně jako v posledních letech sestaven na základě tzv. referenční ceny ropy (klíčové alžírské vývozní komodity) se zvolenou hodnotou 37 USD za barel. Zároveň byl propočten s předpokladem směnného kurzu alžírského dináru 98 DZD za 1 USD, hospodářského růstu o 4,6 % a inflace ve výši 4 %.

V důsledku dramatického poklesu světových cen ropy za poslední rok a půl jsou rozpočtové příjmy plánovány o 4,3 % nižší než na rok 2015 a o 9 % nižší jsou i plánované výdaje. Rozpočtový deficit vychází v přepočtu na 33 mld. USD. Schodek bude zřejmě tradičně vyrovnán čerpáním ze zvláštního alžírského regulačního fondu dotovaného z nadpříjmu při prodeji ropy za světové ceny, které byly zatím vyšší než zmíněná cena referenční. Výše prostředků v tomto fondu se v posledních letech pohybovala v rozmezí cca 50–100 mld. USD.

S novým rozpočtem jsou spojeny různé menší změny ve fiskální oblasti, které mají za cíl rozšířit příjmové zdroje a motivovat soukromý sektor k větší investiční aktivitě. Je to například zvýšení daně z provozu motorových vozidel (s výjimkou vozidel na zkapalněný plyn), přeřazení nafty a nadlimitní spotřeby zemního plynu a elektřiny do vyšší sazby DPH (17 %), zvýšení pozemkové daně u nevyužitých stavebních parcel, různé úlevy při zavádění průmyslové výroby a snížení závazného minima reinvestic na 30 % hodnoty poskytnutých proinvestičních daňových a celních úlev.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Alžíru (Alžírsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek