Americké pivovary chtějí český chmel

14. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Americké pivovary chtějí český chmel Od 2. do 6. května 2016 proběhl ve Philadeplhii tradiční veletrh řemeslných pivovarů. Craft Breweries Conference. Projekt ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí podpořil již tradiční účast českého vývozce chmele a chmelových extraktů Bohemia Hop a Chmelařského institutu s.r.o.

Jeho odborníci stojí za některými novými chmelovými odrůdami. Např. v kavkazských horách nalezený a v Česku vyšlechtěný Kazbek má u amerických pivovarů velké úspěchy, a kdyby čeští chmelaři nabídli dvojnásobné objemy, prodaly by se prakticky okamžitě. Tradičně velký zájem byl o Žatecký chmel, který patří do standardní výbavy mnoha z více než 4 200 malých pivovarů ve Spojených státech.

Český stánek navštívilo denně několik desítek návštěvníků. Jednalo se většinou o stávající „drobné“ zákazníky, kteří odebírají český chmel přes distributora BSG, šlo tedy hlavně o komunikaci s koncovými odběrateli. Dále českou expozici navštívilo několik nových potenciálních zákazníků, kteří poptávají vyšší objemy v řádech tun. V takových případech vede Bohemia Hop jednání s pivovary „na přímo“. Tito zákazníci plánují navýšit odběry o cca 10 % proti současným kontraktům. O český chmel projevilo zájem i několik pivovarů ze současné TOP 10 největších amerických craft brewers.

Tradičně nejvyšší zájem v USA ale i celosvětově je po odrůdě Saaz (Žatec). V USA dále roste zájem o odrůdu Kazbek. Uplatnění našla i odrůda Sládek. Vzhledem k současným plochám a průměrnému výnosu je odrůda Saaz vyprodaná do sklizně 2019. Odrůda Kazbek do sklizně 2017. Během posledních 3 let se plochy sice mírně ale stabilně zvyšují. Minulý týden vydal ÚKZUZ zprávu, že v letošním roce se plochy navýšily o 161 ha.

Obchodní rada Hart působil na stánku Bohemia Hop a podporoval zástupce českých chmelařů při jednání se stávajícími i potenciálními zákazníky, informoval je také o současné situaci v pěstování chmele v ČR. Návštěvníci se také velice zajímali o spor Budvar – Budweiser.

Před začátkem veletrhu T. Hart ještě osobní přítomnosti a jednáním s majitelem pivovaru Victory Ronem Barchettem podpořil předsedu představenstva Bohemia Hop Zdeňka Rosu. Ten na půdě pivovaru prezentoval expertům z celého světa situaci v českém chmelařství. Na setkání s majiteli dvou velkých odběratelů českého chmele – Live Oak Brewery a Saint Arnold, oba z Texasu – apeloval na dlouhodobou spolupráci s českými chmelaři.

Protože kontakt s americkými zákazníky musí být trvalý, bude se v září 2016 konat návštěva USA českých pěstitelů chmele a zástupců Svazu pěstitelů chmele. Další setkání jsou plánovaná na listopad 2016 na BrauBeviale 2016, který se tradičně koná v Norimberku, SRN.

Další ročník CBC se koná ve dnech od 10. do 13. dubna 2017 v hlavním městě USA Washingtonu D.C. Již během letošního ročníku projevila Bohemia Hop i Chmelařský institut zájem využít přítomnosti Velvyslanectví ČR v USA a obohatit veletržní účast o doprovodný program s podporou Velvyslanectví.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Washingtonu (Spojené státy americké).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek