Amerika prožila zářný rok,teď přibrzďuje

15. 2. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Většinu uplynulé sezony měla rozjetá ekonomika Spojených států výbornou kondici. S relativním optimismem vstupují Američané i do té letošní. USA také střídají Rusko na postu nejdůležitějšího cíle českých exportérů mimo evropskou unii

Kredit: James R. Martin / Shutterstock.comDělat prognózy je vždycky složité, zvlášť když jde o budoucnost, říká klasik. Jen o něco jednodušší je pokoušet se přesně popsat největší světovou ekonomiku, která v posledních letech mnoho ekonomů překvapila svou nezdolností a výkonností.

Americké hospodářství jako by dělalo všechno pro to, aby zůstalo největší světovou ekonomikou co nejdéle. Když se k růstu, který byl loni 2,5 procenta, přidá 2,65 milionu nově vytvořených míst, není divu, že do letošního roku vstupovali Američané celkem optimisticky.

Klesající cena ropy a snižující se nezaměstnanost vedly spotřebitele k větším útratám a cestování, což ekonomice, jejíž HDP ze 70 procent tvoří soukromá spotřeba, vyloženě prospívalo. Protože během celého roku posiloval kurz dolaru, měli Američané levnější zahraniční nákupy, což ještě dodatečně zvyšovalo spotřebu.

Dvě největší investice, které většina lidí v životě udělá, jsou do vlastního bydlení a do nákupu auta. Ekonomice proto pomohlo, že stavebnictví zažilo velice dobrý rok, ceny nemovitostí rostly a lidé k nákupům domů a bytů využívali historicky nízkých hypotečních úroků. Prodej nových aut byl loni rekordní, ještě nikdy v historii se ve Spojených státech neprodalo tolik automobilů – bylo jich 17,5 milionu.

Exportující firmy se během celého loňska musely vyrovnávat se stále sílícím kurzem dolaru a nepříliš přesvědčivým růstem, či rovnou poklesem u důležitých ekonomických partnerů USA: Evropa a Japonsko měly svých problému dost, Brazílie upadla do recese a zprávy z Číny zaváněly spíše nervozitou než dlouho tak obvyklým optimismem.

I když průmyslová výroba vzrostla za loňský rok velice solidně o 4,5 procenta, začala se koncem roku objevovat znepokojivá čísla. V prosinci poprvé za šest let výroba dokonce z měsíce na měsíc poklesla. Na slábnoucí průmysl v posledních měsících ukazují i takové ukazatele, jako je objem železniční nákladní přepravy, který na konci roku začal klesat.

Skončily dvě stovky uhelných elektráren

Evropská unie začala jako společenství uhlí a oceli, na nichž stála poválečná obnova Evropy. V současné Americe jde naopak o upadající odvětví, která mají nejlepší léta za sebou. Za poslední roky bylo uzavřeno přes 200 uhelných elektráren, protože nízká cena ropy a zemního plynu a zvyšující se ekologické nároky dělají jejich provoz nerentabilní.

I když uhlí bude ještě dlouhá léta důležitou součástí energetického mixu, nikdo už nepočítá s jeho dominancí jako v minulém století. Ocelářům problémy způsobují rostoucí dovozy levnější oceli z Číny.

Břidličná revoluce je v dluzích

Dlouhá léta platilo, že růst ceny ropy o jeden dolar znamenal jeden dolar pro zahraniční dodavatele a pokles ceny naopak jeden dolar navíc pro amerického spotřebitele. To se ale změnilo s břidličnou revolucí, která Americe umožnila stále větší podíl ropy získávat z domácích zdrojů.

Ropná horečka vedla k takovému zájmu investorů, že podíl investic do těžby ropy a plynu dosahoval až deset procent ze všech průmyslových investic. S rychlým poklesem ceny ropy se ale hodně projektů stalo nerentabilními a banky i investoři začali utahovat finanční kohoutky.

Konzultační firma Alix Partners odhaduje, že rozdíl mezi cash flow, které v roce 2016 vytvoří těžební firmy, a částkou potřebnou na splácení půjček bude minimálně minus 100 miliard dolarů.

Firmy musely vloni začít propouštět, poptávaly méně materiálu a služeb a cena akcií velkého množství ropných firem poznala loni jen jeden směr: dolů. Díky štědré podpoře, technologickému pokroku a oblíbenosti mezi politiky se naopak dařilo projektům z oblasti solární a větrné energie.

Dnes se už jedná o tak silné a důležité oblasti americké ekonomiky, že zaměstnávají více lidí než těžba ropy a zemního plynu dohromady.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Hart, vedoucí ekonomického úseku Velvyslanectví ČR ve Washingtonu. Kredit fotografie: James R. Martin / Shutterstock.com

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek