AMSP: Zvýšení cen za normy je rána pod pás, poškodí firmy

11. 12. 2014 | Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR)

Stát chce od ledna firmám výrazně zvýšit cenu za přístup k technickým normám. Může to mít nepříjemný dopad na menší a střední firmy a negativní vliv na konkurenceschopnost ekonomiky.

Připravovaná novela vyhlášky MPO obsahuje zdvojnásobení poplatků za užívání ČSN norem. Dobu placeného on-line přístupu na na web Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) totiž zkracuje na polovinu.

"Dopad zejména na menší firmy a samostatně výdělečné inženýry a konstruktéry je zřejmý, stejně jako negativní vliv na konkurenceschopnost naší ekonomiky, a v důsledku rozšíření šedé zóny. Cílem by měla být spíše profesionalizace byznysu pomocí dostupnosti legislativy legálními prostředky," tvrdí zástupci Asosciace malých a středních podniků (AMSP), která novelu kritizuje.

Výrobní firmy zaplatí od ledna 2015 za přístup k normám podstatně více. Prodraží to významně práci technicky zaměřeným společnostem a především jednotlivě inženýrům a konstruktérům.

„Máme-li se soustředit na zvyšování přidané hodnoty a inovační vývoj, což je z hlediska konkurenceschopnosti a přežití jediná cesta pro celou Evropu, podobné kroky ze strany státu jsou jen těžko obhajitelné," říká místopředsedkyně představenstva AMSP Pavla Břečková

Minulý rok jsme jen za přístup k běžným technickým normám zaplatili asi 9 000 korun, a to nepočítám normy kvality ke statistice hromadné výroby a další. V přesném strojírenství se bez norem neobejde prakticky žádná významnější nabídka na výrobu, zadávání výrobků je ve vyšší strojařině poměrně náročná věc. Týká se to nejčastěji materiálových nebo aplikačních specifikací, ale též uvádění výrobků na trh a podobně. Při zastropování počtu tištěných stran bychom příští rok zaplatili za totéž přibližně 25 až 30 000 korun," doplňuje Břečková, která je zároveň představitelkou středně velké strojírenské firmy Audacio.

Firmy pracují až se stovkami norem ročně

Zejména výrobní firmy, například v průmyslu a stavebnictví, běžně pracují s desítkami, mnohdy až stovkami norem za rok - a to především proto, aby naplnily zákon o technických požadavcích na výrobky. Zdražením přístupu k normám na dvojnásobek znamená podle zástupců AMSP riziko, že naroste tzv. šedá zóna. Nikdo totiž nebude kontrolovat, zda má danou normu firma či konstruktér legálně zakoupenou a může docházet k porušování zákona.

Možnou variantou je pořídit do firmy jedno heslo, které si budou zaměstnanci mezi sebou půjčovat. „To je však cesta komplikovaná, neboť u mnohých norem je heslo automaticky navázáno na IP adresu, tedy je použitelné jen z jednoho počítače, to je u firmy o větším počtu lidí nemyslitelné," vysvětluje Pavla Břečková.

"I kdyby tam však tato provázanost nebyla, pak to znamená, že přístup může mít otevřený jen jeden inženýr či technolog. Než problém vyhledá a nastuduje, může to trvat i několik hodin. Pak se však nikdo další z firmy nemůže připojit a ověřit nebo studovat třeba jinou normu či vytáhnout detail," dodává.

Novela též navrhuje omezení možnosti tisku počtu stran. Zákonodárci si podle asociace neuvědomují, že tisk do 50 stran je nereálný, drtivá většina norem je totiž objemnější. "Nové zastropování na 1000 stranách se zdůvodněním nelegálního šíření je také diskutabilní, protože jakmile je strana jednou vytištěna, kopií je možno pořídit nespočet. Navíc se normy zpravidla stahují ve formátu pdf," zdůvodňuje AMSP.

Havlíček: Naléváme vodu do děravé konve

AMSP ČR považuje zdvojnásobení ceny technických norem za těžko odůvodnitelné v situaci, kdy je právě podpora technických oborů pro Česko klíčová. ČR v nich má tradici a stále ještě docela dobrý zvuk, přičemž je to jedna z mála oblastí, na nichž může postavit i budoucí prosperitu.

„Rozumím, že se musí šetřit, kde se dá, ale někdy mi to připadá, jako když snaživě naléváme vodu do děravé konve, abychom se po chvíli divili, že nic nezalejeme. Z jedné strany neustále opakujeme potřebu podpořit technické obory a současně jim zbytečnými kroky ztěžujeme život,“ dodává předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Ten věří, že nakonec zvítězí zdravý rozum: „Doufáme, že se jedná pouze o nedomyšlený krok a že se nám podaří chystanou změnu ještě zvrátit.“

Redakčně zpracovaná tisková zpráva AMSP ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek