Aplikovaný výzkum má nejistou budoucnost, vládou loni neprošel jediný projekt

28. 1. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Aplikovaný výzkum má nejistou budoucnost, vládou loni neprošel jediný projekt Budoucnost Technologické agentury, která už šest let vypisuje a spravuje programy propojující vědecká pracoviště s firmami, je nejistá. Vláda loni neschválila jediný nový projekt, což se dosud nestalo. V předchozích letech vždy odsouhlasila jeden či dva programy, v roce 2013 dokonce tři.

Liknavost Sobotkova kabinetu podle šéfky agentury Rut Bízkové ohrožuje podporu aplikovaného výzkumu, pomocí něhož se poznatky z vědeckých ústavů a vysokých škol přenášejí do praxe. „Za poslední dva roky podpora výrazně poklesla. Je to přímo propad a problém, který stíhá všechny,“ prohlásila.

„Jsme na rozpacích nad budoucností agentury. Kvůli tomu, že neprošel ani jeden z navrhovaných programů, nemáme ujasněnou strategii a koncepci. Potřebujeme lepší interakci s vládou,“ dodal předseda výzkumné rady TA Vladimír Mařík.

Vicepremiér pro výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) s kritikou nesouhlasí. Připomněl, že rozpočet agentury byl posílen o více než sto milionů. Na aplikovaný výzkum je pak až do roku 2023 vyčleněno téměř 25 miliard korun s alokací tři až čtyři miliardy ročně, dodal.

Příklady, u nichž státní podpora otevírá trhy
• Východočeská Contipro Pharma vyvíjí s podporou TA ČR prostředky na hojení ran chronických pacientů – například obvaz, který umožní rychlé zahojení ran včetně proleženin či bércových vředů; podobný produkt se ve světě nevyrábí.
• Společnost Crytur navazuje na turnovskou tradici pěstování syntetických krystalů, které slouží jako součást špičkových detektorů ionizujícího záření či jako detekční jednotky elektronových mikroskopů.
• Plzeňský Wikov Gear vyrábí unikátní průmyslové převodovky; díky státní podpoře vyvíjí zařízení pro cementárny či turbínová soustrojí.

Programy agentury podle Bělobrádka vnímá on i vláda jako jednoznačně potřebné. „Počítá se s jejím zásadním podílem na podpoře aplikovaného výzkumu především po roce 2018, kdy poklesne finanční podpora z evropských zdrojů,“ uvedl.

Agentura má připravené programy například pro podporu společenskovědního a humanitního výzkumu nebo pro zapojení mladých vědců do vývoje. První má získat téměř 850 milionů korun, druhý 3,2 miliardy a třetí 1,6 miliardy.

Další obavy panují z chystaného zákona o vzniku nového ministerstva pro vědu. Jde hlavně o to, aby jak Technologická, tak Grantová agentura neztratily politickou nezávislost. To podle Bělobrádka (KDU-ČSL) nehrozí. Agentury by sice pod ministerstvo spadaly, ale jen ve věcech organizačních a rozpočtových. Nadále by nezávisle rozhodovaly o finanční podpoře, což navrhovaná norma garantuje. Politická nezávislost by byla zajištěna také tím, že by agentury spadaly pod služební zákon.

„Analýza stavu českého výzkumu potvrdila, že systém podpory je roztříštěný a chybí mu centrální řízení. To vede k neefektivnímu využívání peněz z nejrůznějších zdrojů a k duplicitám,“ uvedl Bělobrádek. Rovněž odmítl výtky, že se zainteresovanými institucemi nejedná.

Převzato z deníku E15, autor: Pavel Otto

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek