Apollo Tyres postaví svou novou výrobní jednotku v Maďarsku

2. 10. 2014

  • Země: Maďarsko
  • Datum zveřejnění: 23.09.2014
  • Zdroj: portfolio.hu, zpravy.E15.cz

Nová výrobní jednotka indického giganta Apollo Tyres se postaví 80 km na sever od Budapešti v Gyönyöshalász. Firma pro Maďarsko rozhodla oproti Slovensku kvůli nižším nákladům a lepší infrastruktuře.

Ilustrační obrázekDíky investici se zrodí přibližně 950 nových pracovních míst. Budou se tam vyrábět jak pneumatiky pro osobní vozy (letní, zimní i čtyř ročních období), tak pro dodávky, velké nákladní vozy i autobusy. S odvoláním na indický portál The Hindu naznačil, že investice může odstartovat v roce 2015 a výroba by se mohla rozjet koncem roku 2016. Uvádí, že denně by mělo jít o výrobu šestnácti tisíc pneumatik pro osobní auta a tří tisíc pro nákladní.

Státní dotace – přehnané, nebo akorát?

Jelikož nova výrobní jednotka se postaví v regionu, kde je vysoká nezaměstnanost a HDP je daleko od unijního průměru, dle Smlouvy o fungování Evropské unie má nárok na regionální podporu. K investici v hodnotě půl miliardy eur maďarský stát přidá v rámci již běžících regionálních podpor dalších skoro sto miliónů eur. Dotaci schválila již i Evropská unie, Maďarsko má tedy zelenou. Tato podpora, kterou považují i experti segmentu za význačnou, není v Maďarsku bezprecedentní. V roce 2006 dostal Hankook podobnou sumu (92,4 miliónů EUR), jako výrobní jednotka Mercedes-Benz v Kecskemét (111,5 mil EUR).

Maďarsko vyhrálo v soutěži nad Slovenskem

První zprávy o tom, že Apollo Tyres preferuje Maďarsko nad SlovenskIlustrační obrázekem vzlétly v květnu. Sousední země byla ve hře dlouhé měsíce, ale už i slovenský tisk přesun zájmu investora na jih bere jako fakt. Šéf nizozemské dceřiné firmy Apollo Vredestein Luis Ceveniz podle slovenských médií prohlásil, že se firma pro Maďarsko rozhodla kvůli nižším nákladům a lepší infrastruktuře, Indický deník The Hindu tehdy připomnělo, že počátkem roku 2013 to vypadalo, Apollo odstoupí od nápadu rozšíření ve východní Evropě a investici v hodnotě 250 miliónů eur přesune spíš do Thajska. Od té doby však razantně změnila své plány a soustřeďuje se opět na náš region, jelikož poptávka v Evropě dynamicky roste a dceřinka v Nizozemsku již nemá dostatečné kapacity požadované množství dodat.

Zpracovala Zahraniční kancelář CzechTrade Budapešť.

 

Tisknout Vaše hodnocení: