Argentina je zpátky, oznámil světu nový prezident

15. 2. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Vyvést svou zemi z hospodářské izolace, pozvat investory, nastartovat růst. To jsou cíle nového argentinského prezidenta Mauricia Macriho. Volby vyhrál s plánem na obrodu ekonomiky po vleklé letargii. Hned začal s reformami, které pomohou i dovozcům.

Argentině probíhá v současnosti jakási „ekonomická obroda“. Nový argentinský prezident Mauricio Macri, který vyhrál volby na podzim loňského roku, je sám liberálním podnikatelem. Již před volbami slíbil ambiciózní planý na obnovu země.

Jejich jádrem je uvolněni uzavřené argentinské ekonomiky, otevřeni země pro spolupráci se všemi státy světa s důrazem na tradiční partnery, jako jsou Evropská unie a USA, a ustoupení od současného zaměření na Činu, Rusko nebo Venezuelu.

Mezi další Macriho plány patří zlepšení podnikatelských podmínek pro přilákaní zahraničních investorů. S tím souvisí snaha o posílení vlastních výrobních kapacit, aby země mohla být v mnoha ohledech soběstačná a konkurenceschopná se svou produkcí i na zahraničních trzích.

Prezident Macri je muž činu a nezůstal u planých frází. Okamžitě po svém zvolení začal jednat a plnit své předvolební sliby. Je obdivuhodné, s jakou vervou se svého úkolu zhostil a s jakým odhodlaným své plány realizuje.

Jednodušší licence pro zahraniční firmy

Macri hned po svém zvolení zrušil většinu devizových omezení, sjednotil kurz vůči dolaru a zrušil exportní daně (kromě sóji, kde byla zatím ponechána). Láká investory a jedná o podmínkách zahraničních půjček.

Macri také nahradil licence DJAI systémem automatických a neautomatických licencí, které Argentina praktikovala již v minulosti. Zjednodušil tak vstup zahraniční produkce na argentinský trh. Takto si sice Argentina stále chrání tu část trhu, kde je aktivní s vlastní produkcí, ale jedná se jen o zlomek celního sazebníku. Každopádně je tento systém velkým přínosem, protože zavadí nějaká pravidla a dá se podle něj postupovat, na rozdíl od systému předchozího.

Zajímavým počinem je také zrušení dotací odběratelům elektrické energie, které byly zničující pro energetické firmy a potažmo i pro průmysl, protože energetické firmy nemohly investovat do modernizace výroby a distribuce elektřiny. Docházelo tak k častým výpadkům, čímž byla brzděna i průmyslová produkce. V současné době se prezident Macri snaží přilákat investory a získat zahraniční financovaní, aby mohl obnovit ekonomický růst země.

Jak sám říká, chce přesvědčit svět, že Argentina je „zpět a chce byt součástí 21. století“. V nedávných dnech se proto zúčastnil i prestižního ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, kam ho mimo jiné doprovázel také jeho prezidentský protikandidát Sergio Massa, který byl představován jako lídr opozice a společně s Macrim se snažil ujistit světové partnery o seriózní snaze Argentiny postupovat jednotně a vrátit zemi její důvěryhodnost.

Nutno dodat, že se to tomuto tandemu dařilo a smířlivá konstruktivní rétorika, kterou okouzlil Macri v Argentině, sklízí ovoce i v zahraničí. Státnici slibují spolupráci, investoři investice a světová média mluví o argentinském prezidentu v superlativech.

Nové investice slibuje i Coca-Cola

Na prestižním ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu měl Macri několik desítek schůzek, mezi nimiž byla setkaní s významnými osobnostmi. Viceprezident USA Joe Biden přislíbil, že USA pomohou Argentině vrátit se na kapitálové trhy a získat větší investice.

V návaznosti na to USA zrušily veto, které od roku 2011 komplikovalo přistup Argentiny k mezinárodním půjčkám. S premiérem Velké Británie Davidem Cameronem Argentinci diskutovali o citlivé otázce souostroví Falkland (Malvin) a možnosti ekonomické spolupráce.

Dalším partnerem v diskusi byl prezident Mexika Enrique Pena Nieto, který může byt pro Macriho zajímavou inspiraci, neboť jeho reformy jsou kladně hodnoceny podnikateli a Světovou bankou, jež řadí Mexiko mezi 60 největších reformátorů světa, a v pravidelném hodnoceni Doing Business je Mexiko řazeno na 38. místo žebříčku. Kromě významných politiků se Macri sešel i se šéfy velkých firem, jako jsou Shell, Facebook, Microsoft, Google nebo Coca-Cola, která přislíbila v Argentině investovat miliardu dolarů v následujících čtyřech letech.

Vzkříšení Argentiny pomůže i českým dodavatelům

Macri oslňuje svým charismatem a v Argentině je cítit střízlivý optimismus. Ale je zatím jen na začátku cesty a čekají ho velké výzvy. Počínaje inflaci přes vyrovnaní s takzvanými supími fondy až po střety s vyhraněnými zastánci kirchnerismu a jednaní s odbory. Jistou nevýhodou může byt také vysoká provázanost ekonomiky s Brazílií, která poslední dobou zvolnila své tempo, a bude mít tedy vliv i na růst svého jižního souseda. Snad se novému prezidentovi ekonomická obroda země podaří, Argentina i pro české firmy skýtá mnoho příležitosti.

Zajímavými sektory jsou pro ně například energetický průmysl, strojírenství, infrastruktura – zejména železniční doprava –, těžební a chemicky průmysl nebo luxusní zboží, jako je sklo. V minulosti byla Argentina dokonce druhým největším odbytištěm českých obráběcích strojů.V návaznosti na tuto skutečnost připravuje agentura CzechTrade účast na veletrhu FIMAQH. O jeho atraktivnosti svědčí i to, že je již vyprodán, organizátoři vytvořili čekací listinu a snaží se rozšířit vystavovací plochy.

CzechTrade má plochu již rezervovanou a rad na ni uvita české firmy. Vice informací o veletrhu a možnostech účasti najdete na adrese www.czechtrade.cz/kalendar-akci/akcefimaqh-2016.

Zvolení Macriho by mohlo urychlit i dohodu s Mercosurem

Pro české vývozce je důležité jednaní o takzvané Asociační dohodě mezi Evropskou unii a hospodářským společenstvím Mercosur, které spojuje Argentinu, Brazílii, Uruguay a další jihoamerické země. Očekává se, že k výměně nabídek k jednaní by došlo v první polovině roku 2016, kdy bude Mercosuru předsedat Uruguay.

O Asociační dohodě se jedná už od roku 1999. Dohoda je postavena na třech pilířích (politický dialog, obchod, spolupráce). V roce 2004 došlo k přerušení rozhovorů kvůli nedostatečně ambiciózním nabídkám na obou stranách. O obnovení bylo rozhodnuto v roce 2010.

Ve čtvrtém čtvrtletí 2015 došlo k několika jednáním mezi EU a Mercosurem a na základě toho probíhají interní konzultace zejména na straně EU, které budou pokračovat i v začátku roku 2016.

Asociační dohoda by měla pokrývat významné odstranění celních překážek (kvůli citlivosti některých položek na obou stranách však nelze počítat s úplnou liberalizací na sto procent). Dále může přinést znatelné snížení netarifních překážek obchodu pro průmyslové zboží a snížení bariér v oblasti služeb a investic. Dohoda by měla pomoci k lepšímu přístupu k veřejným zakázkám

Mercosuru a větší transparentnosti systému. Součásti je také zajištění lepší ochrany prav duševního vlastnictví včetně uznaní geografického značení výrobků zemí EU. V rámci pilíře pro spolupráci by měla byt zahrnuta těsnější spolupráce mezi regulačními organy obou bloků.

Jedním z cílů dohody by také měl byt trvale udržitelný rozvoj. Pozitivním, ne-li přímo průlomovým bodem v nekonečných jednáních bylo pravě zvoleni nového prezidenta v Argentině. Tato země uzavřeni dohody neustále blokovala a například Brazílie již zvažovala alternativní řešení vlastní dohody.

Nynější zájem Argentiny uzavřít Asociační dohodu mezi oběma bloky potvrdil prezident Mauricio Macri na světovém fóru v Davosu.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a agenturou CzechTrade. Autor článku: Marek Zmrzlík, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu. Obrázek – redakční kredit: Anton Velikzhanin / Shutterstock.com

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek