Argentinský prezident Macri se zúčastnil Světového ekonomického fóra v Davosu

30. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Prezident Mauricio Macri se zúčastnil Světového ekonomického fóra v Davosu. Doprovázela jej ministryně zahraničních věcí, ministr financí, prezident Centrální banky i přední opoziční politik. Během Fóra se Macri setkal s D. Cameronem, J. Bidenem, B. Netanhyahuem, M. Vallsem a dalšími významnými představiteli. Kromě toho měl řadu jednání s CEO největších světových firem, se kterými jednal o možnostech investic v zemi.

Prezident Macri měl během svého pobytu 28 schůzek, které měly za cíl navázání zpřetrhaných bilaterálních vztahů i zlepšení komunikace s mezinárodními finančními institucemi. Setkal se s významnými politickými představiteli i CEO předních světových firem jako Dow Chemical, Royal Dutch Shell, Google apod., které informoval o ekonomických změnách v zemi, jež umožní velmi zajímavé investice.

Během všech jednání s evropskými partnery deklaroval úmysl Argentiny urychlit jednání o dohodě EU-Mercosur a projevil zájem o znovuotevření vstupního procesu do OECD, který Argentina formálně započala před několika lety, ale nikdy nepokročila.

Velmi důležitý byl kontakt argentinské delegace s MMF, v éře rodiny Kirchnerů nepřítele číslo jedna. Ideologická zaslepenost předchozích vlád přitom přišla Argentinu velmi draho. Néstor Kirchner rozhodl v roce 2005 o okamžitém splacení celého dluhu MMF ve výši téměř 10 mld. USD, jehož úrok byl pod 5 %, a byl nucen zadlužit se u Venezuely za 15 % a na mezinárodních finančních trzích za úrok kolem 10 %. Nezávislost na MMF tak zemi přišla na několik miliard USD, které mohly být použity na jiné a potřebnější věci. Přestože nelze dělat předčasné závěry, Macriho účast na Fóru se dá považovat za úspěšnou.

Informace z jednání

Setkání s Davidem Cameronem

Šlo o první schůzku představitelů obou zemí po dvanácti letech vlády Kirchnerů, během nichž vztahy obou zemí byly z důvodů požadavků Argentiny na vrácení Falklandských (Malvínských) ostrovů na bodu mrazu. Téma Falkland bylo jedním z témat rozhovoru, nicméně Cameron Macrimu připomněl, že obyvatelé ostrova v referendu rozhodli, že chtějí i nadále patřit pod Velkou Británii.

Státníci se naopak shodli na britské pomoci argentinským ekonomickým reformám i na zvýšení vzájemného obchodu, který dnes dosahuje 1,5 mld. USD. Dalšími tématy byl boj s pašeráky drog, s korupcí nebo klimatické změny. Ve druhé polovině roku navštíví Argentinu britská podnikatelská mise.

Setkání s Joem Bidenem

Argentina má zájem o normalizaci vztahů s USA, které byly stejně jako v případě dalších zemí zpřetrhány v období kirchneristických vlád. Během schůzky spolu nehovořili o sporu s hedge fondy (o něm jednal separátně ministr financí Prat-Gay se svým protějškem, Jackem Lewem), ale věnovali se spolupráci v boji proti klimatickým změnám, energetice a spolupráci v oblasti technologií a inovací.

Za důležitou oblast spolupráce označili boj proti drogám a rozvoj vojenské spolupráce. Shodli se i na nutnosti konstruktivního dialogu a udržitelného rozvoje v regionu. J. Biden informoval o rozhodnutí, že USA nadále nebudou blokovat půjčky Argentině v mezinárodních finančních institucích.

Setkání s Benjaminem Netanhyahuem

S izraelským premiérem se Macri dohodl na vědecké a technologické spolupráci, vojenské spolupráci i spolupráci v oblasti bezpečnosti. Jednali i o investicích izraelských firem v Argentině, hlavně v zemědělství, kde má Izrael velké zkušenosti se systémem zavlažování v neúrodných pouštních oblastech.

Další jednání

Prezident Macri se dále sešel např. s premiérem Francie Manuelem Vallsem, kterému potvrdil odhodlání Argentiny urychlit sjednání dohody EU-Mercosur. Jednali i o únorové návštěvě prezidenta Hollanda.

Ministryně zahraničních věcí Susana Malcorra potvrdila úmysl Argentiny obnovit vstupní jednání do OECD. Argentina je jedinou zemí G-20, která není členem této organizace.

Ministr financí Prat-Gay se setkal s výkonnou ředitelkou MMF Cristinou Lagarde, se kterou se dohodl na periodických revizích argentinské ekonomiky dle článku 4 statutu MMF. Předchozí vláda jakoukoliv revizi ekonomiky odmítala.

Účast prezidenta Macriho na Světovém ekonomickém fóru v Davosu je v souladu se strategií vlády vrátit se mezi „normální“ země. Zatímco minulé vlády rodiny Kirchnerů Fórum v rámci pseudolevicové politiky a boje proti imperialismu ignorovaly, Macri si je dobře vědom, že změna zahraničně-politického i ekonomického kurzu se nejlépe prodá v místě, kde jsou soustředěni nejvýznamnější světoví politici i představitelé průmyslových a finančních trhů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Buenos Aires (Argentina).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek