ASEAN a Indonésie

29. 1. 2016

  • Země: Indonésie
  • Datum zveřejnění: 29.01.2016

Ilustrační obrázekDnem 1. ledna 2016 začalo oficiálně fungovat nové hospodářské společenství ASEAN Economic Community (AEC) zaměřené na zvýšení ekonomické spolupráce a integrace zemí Jihovýchodní Asie. Mezi hlavní programovou náplň patří zavedení společného trhu mezi členskými státy umožňující volný pohyb zboží, služeb, investic a kvalifikované pracovní síly, stejně jako volný pohyb kapitálu.  

Díky ekonomickým mocnostem jako je Čína a Indie, se globální ekonomická váha přesouvá do Asie. Rovněž důležitost Jihovýchodní Asie by neměla být podceňována. V nedávno zveřejněné zprávě Asijské rozvojové banky se hovoří o tom, že pokud by skutečně byly země ASEAN jednotnou ekonomikou, patřilo by tomuto uskupení 7. místo mezi největší světovými lídry.

Na rozdíl od EU jsou členské země ASEAN mnohem opatrnější ve svém přístupu k regionální integraci. V žádném případě se například neuvažuje o společné měně.

V Jihovýchodní Asii je Indonésie největší ekonomikou ze všech 10 členů AEC, rovněž i zaujímá největší rozlohu. Počtem obyvatelstva – 250 mil. tvoří potom 42 % celkového potencionálního trhu. Na druhé straně díky vysokým dopravním nákladům, vyplývajícím ze zastaralé infrastruktury, nedostatku kvalifikované pracovní síly, se může stát, že v nejbližší letech bude tato země jen dovozcem zboží a služeb z ostatních členských zemí.

Fungování AEC vyžaduje od členských států redukci ochranářských opatření, jako jsou například netarifní bariéry a politické i ekonomické otevření sensitivních sektorů – zvláště nerostných zdrojů. Nedávno indonéský prezident Joko Widoda potvrdil, že vláda dále musí zredukovat všechny formy protekcionismu, stejně jako odstřihnout štědré dotace, které vedou k menší mezinárodní konkurenceschopnosti.

 

V pořadí zemí dle konkurenceschopnosti zaujímá Indonésie 34. místo na světě podle World Economic Forum's Global Competitiveness Index 2014-2015. Další země ASEAN viz přehledná tabulka:

Global Competitiveness Index 2014-2015:

Country

   Ranking 

Švýcarsko

         1   

Singapur

         2

USA

         3 

Finsko

         4

Německo

         5 

Tchaj-wan

        14

Malajsie

        20

Thajsko

        31

Indonésie

        34

Filipíny

        52

Vietnam

        68

Kambodža

        95

Source: Global Competitiveness Report 2014-2015

Co se týká obchodních podmínek fungování AEC od 1. 1. 2016, nedá se očekávat žádné velké změny, jelikož většinu tarifů již členské země zrušily, v mnoho případech na nulu. Tento stav je výsledkem postupného snižování většiny tarifů od roku 2003. Avšak i přesto zůstává členským státům právo přijmout zvláštní opatření, včetně netarifních bariér.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Jakartě.

Tisknout Vaše hodnocení: