Asociace exportérů: Přebytek i vloni nakonec rekordní

8. 2. 2016 | Zdroj: Asociace exportérů

motiv článku - Asociace exportérů: Přebytek i vloni nakonec rekordní Mladé Buky, 8. 2. 2016 – Podle dnes zveřejněných čísel skončila v prosinci loňského roku bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 0,5 mld. Kč, který byl meziročně o 6,2 mld. Kč vyšší. Vývoz se meziročně zvýšil o 5,2 % (na 249,3 mld. Kč) a dovoz o 2,6 % (na 248,8 mld. Kč). Za posledních 10 let je to tak poprvé, kdy se podařilo i v prosinci udržet kladnou obchodní bilanci, byť pouze s malým přebytkem.

Prosincová čísla národního exportu také uzavřela celý ro 2015, ve kterém do poslední chvíle nebylo jisté, zda se podaří překonat rekordní čísla velmi dobrého roku 2014. Díky skvělým posledním měsícům roku z pohledu českého exportu, se pomyslné tabulky opět přepisují. V roce 2015 ve srovnání s rokem 2014 stoupl vývoz o 7,2% a dovoz o 8,0%.

U přeshraničního exportu nebyl nikdo na pochybách, že rekord z roku 2014 bude opět překonán, otázkou bylo pouze o kolik. Celkový přeshraniční export dosáhl 3,889 bil.Kč a překročil tak rekordní výsledek z roku 2014 o 260 mld.Kč. U bilance ZO byla situace kolem přepisování rekordních záznamů do poslední chvíle nejistá. Nakonec se i zde podařilo rekord překonat o 4 mld.Kč a přebytek ZO překročil 433 mld. Kč.

Je však důležité si přiznat, že na celkové bilanci se velmi výrazně podepsal strmý pád cen ropy na světových trzích. Ropa testuje stále nová a nová cenová minima, což výrazně pomáhá přebytku zahraničního obchodu. Ostatně dovoz ropy klesl hodnotově o 48,7 %, ale v technických jednotkách došlo k jeho nárůstu!

Před české vývozce tak čísla za celý rok 2015 staví nelehký úkol a v tuto chvíli je velmi obtížné predikovat, zda i za rok budou rekordní čísla přepisována. Začátek letošního roku vypadá slibně i díky schopnosti českých exportérů prosadit se nejenom na tradičních trzích, ale také usazovat se na trzích nových. Velkým problémem, který každý měsíc narůstá na významu je obrovský nedostatek pracovních sil, který dorostl do rozměrů, jež silně omezují další růst. Navíc je třeba počítat s dalšími negativními vlivy, jako je například ekonomické zpomalení v Číně, aféra Dieselgate, ekonomické ochabování Ruské federace, nebo pokračující konflikt na Ukrajině.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek