Austrálie má nového premiéra

17. 9. 2015

  • Země: Austrálie
  • Datum zveřejnění: 17.09.2015

Ilustrační obrázekTony Abbott padl a australskou vládu nově povede jeho stranický rival Malcolm Turnbull. Do čela vlády se po vnitrostranickém klání v Liberální straně Austrálie postaví Malcolm Turnbull, který v hlasování porazil dosavadního ministerského předsedu Tonyho Abbotta poměrem 54 ku 44 hlasům delegátů.

Abbott dlouhodobě čelil silné opozici uvnitř vlastní strany, která se potýká s klesající popularitou v průzkumech veřejného mínění. Naposledy poslanci o jeho setrvání na postu předsedy hlasovali letos v únoru, tehdy jej podpořili poměrem 61 ku 39. Turnbull se tak stane už čtvrtým australským premiérem za poslední dva roky po Julii Gillardové, Kevinu Ruddovi a Abbottovi, který byl v úřadu od voleb v roce 2013. Parlamentní volby se budou v Austrálii konat příští rok.

Změna vyvolala pozitivní, tak i negativní reakce. Podle ratingové agentury Moody´s mohou nedávné politické změny v Austrálii negativně ovlivnit nálady v podnikatelské sféře a austrálská ekonomika tak bude čelit mnoha výzvám.

Malcolm Turnbull tak slíbil zemi stabilitu. V minulosti se Turnbull profiloval jako zastánce výrazného snižování škodlivých emisí skleníkových plynů či rovnosti v manželských svazcích osob stejného pohlaví. Liberální stranu vedl už v době, kdy byla v opozici. Kvůli příliš rázné podpoře environmentální politiky však ve stranickém hlasování podlehl v roce 2009 právě Abbottovi a z čela strany odešel.

Nyní se prý hodlá zaměřit hlavně na zlepšení chřadnoucí ekonomiky.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney.

Tisknout Vaše hodnocení: