Ázerbájdžán chce pestřejší hospodářství

24. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Ázerbájdžán chce pestřejší hospodářství Ázerbájdžán zahájil rok 2017 rozsáhlým přehodnocením svých národních priorit. Prezident Ilham Alijev přijal nový program nazvaný Strategický plán perspektiv národního hospodářství. Ten určuje 11 klíčových směrů rozvoje hospodářství země pro období minimálně následujících osmi let.

Hlavním strategickým cílem je nadále garantovat plovoucí kurz domácí měny, který je s to udržet fiskální stabilitu monetární politiky. Republika hodlá oslabit závislost státní pokladny od příjmu z vývozu ropy a diverzifikovat hospodářství. Ve snaze oživit ekonomiku poškozenou klesajícími cenami ropy a krizí v regionu chce Ázerbájdžán obnovit svoji výrobní základnu, rozvíjet dopravní infrastrukturu a stavět železniční koridory v severojižním směru do Íránu jako důležitého hospodářského partnera země, a ve východo-západním směru z Číny přes Ázerbájdžán a Gruzii směrem do Turecka a východní Evropy.

Dalším klíčovým krokem je v rámci programu očekávaný prudký nárůst zahraničních investic do výstavby deseti nových a rekonstrukce stávajících výrobních kapacit v oblasti ropného a kovoobráběcího průmyslu. Jen v roce 2019 by objem zahraničních investic měl činit 1,225 mld. EUR. Pokud bude cíle dosaženo, tyto prostředky se použijí především na rekonstrukci sumgaitského metalurgického komplexu.

Anna Uljačenko

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek