Ázerbájdžán dává zelenou farmacii

27. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Ázerbájdžán dává zelenou farmacii Ázerbájdžán jedná s ukrajinskými a tureckými společnostmi ohledně výstavby farmaceutických závodů v zemi. Zároveň chce posílit výrobu vstupem evropských firem na tamní trh. Společnou farmaceutickou výrobu rozjíždí Ázerbájdžán také s Ruskem a Íránem.

Informaci o jednáních s ukrajinskými a tureckými farmaceutickými podniky sdělil ázerbájdžánský ministr ekonomiky Šachin Mustafaev v rozhovoru pro státní informační agenturu AzerTadž. Podle jeho slov připravují oslovené společnosti z Ukrajiny a Turecka podnikatelské plány a technologickou dokumentaci projektů. „Zároveň pracujeme na tom, abychom přilákali do země další evropské společnosti,“ uvedl ministr. Delegace ministerstva hospodářství za tímto účelem navštívily Německo a Švýcarsko, kde se konala jednání s potenciálními partnery.

„Projevili zájem o spolupráci s Ázerbájdžánem v oblasti výroby léčiv. Několik společností také vyjádřilo zájem o vybudování podniků zaměřujících se například na výrobu obalů pro patentované léky, jejichž výrobu bychom u nás mohli rozjet,“ řekl ministr a dodal, že kromě výstavby farmaceutických závodů se investoři zajímají o další přidružené obory. „Nyní například pracujeme na realizaci projektu, zaměřeného na spuštění výroby jednorázových injekčních stříkaček,“ oznámil Mustafajev.

Ministr také připomněl, že v listopadu loňského roku byla v Ázerbájdžánu zahájena výstavba společného farmaceutického závodu s Ruskem. Projekční a inženýrské práce mají přitom na starosti společnosti z Německa a Itálie. Hodnota projektu činí 74 milionů dolarů. Mezi produkci budoucího závodu budou patřit léky proti viru HIV či cukrovce, přípravky pro léčbu nervové i kardiovaskulární soustavy, dále pak antibiotika aj. Celkem bude závod produkovat 89 druhů léčiv. Ročně by měl vyrobit 22,5 milionu kusů balení, čili 500 milionů tablet a kapslí.

Další společný farmaceutický projekt chystá Ázerbájdžán s Íránem. Do konce ledna by měla být zahájena výstavba společného farmaceutického závodu. Ta bude rozdělena do několika etap: první předpokládá výrobu tablet a kapslí, druhá pak ampulí a lahviček a poslední, třetí, by měla umožnit výrobu rozšířeného spektra antibiotik. „Hodnota první etapy výstavby dosáhne 20,5 milionu dolarů. V rámci ní by se mělo vyrábět 84 druhů různých léku na tlumení bolesti, antibakteriálních tablet, také tablet proti alergii a jiných,“ upřesnil Mustafaev.

Anna Uljačenko

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek