Ázerbájdžán počítá se soukromým sektorem v logistice

24. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Ázerbájdžán počítá se soukromým sektorem v logistice V letech 2017 až 2020 plánuje ázerbájdžánská vláda zvýšit podíl soukromého sektoru ve sféře logistiky. Podle ázerbájdžánské agentury Trend to vyplývá ze Strategického plánu rozvoje logistiky a obchodu.

Zveřejněný plán rozvoje logistiky a obchodu mimo jiné předpokládá, že vláda vypracuje dlouhodobý program zaměřený na přilákání soukromého sektoru do oboru. Například v letecké dopravě má podle plánu vzniknout nízkonákladový přepravce. Vláda má pro něj již v roce 2017 vytvořit letadlový park a zároveň se pokusit získat do projektu zahraniční investice. Do roku 2020 se pak mají vyhodnotit možnosti obnovy starších letounů Airbus a Emraer.

Další příležitosti pro soukromý sektor v letectví má určit analýza, která porovná současný stav letecké dopravy v Ázerbájdžánu s jinými zeměmi. „V jiných zemích liberalizace určitých komponentů logistické sféry již byla zahájena. Týká se to jak letecké přepravy, tak mořských přístavů a železnic. Privatizace v oblasti logistiky zpravidla zvyšuje marži, zlepšuje kvalitu poskytovaných služeb, zajišťuje transparentnost a nezávislé vedení,“ uvádí dokument. Úspěšná realizace plánu má podle předkladatelů zajistit zemi do roku 2020 zvýšení HDP o 8 mil. EUR a zvýšení příjmů v oblasti letecké přepravy o 5 %.

Anna Uljačenko

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek