Babiš připustil odklad EET, definitivní verdikt padne v srpnu

30. 6. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Ministerstvo financní připouští, že odloží start elektronické evidence tržeb (EET) na začátek roku 2017. Ministr financní Andrej Babiš to řekl v pořadu Kauza dne na Radiu Impuls. Zda bude EET spuštěna v lednu či v únoru příštího roku, zatím není jasné.

Místopředseda vlády chce o termínu rozhodnout do konce srpna. Ministerstvo financí (MF) tedy zřejmě vyslyší argumenty Hospodářské komory, která odklad navrhovala. Babiš podle Svazu průmyslu a dopravy ČR v diskuzi s podnikateli připustil i posunutí na únor 2017. Původně měla být EET spuštěna v prosinci 2016.

„Diskutujeme to v rámci ministerstva, chceme posoudit, jaké jsou výhody a nevýhody odkladu. Předpokládám, že do konce srpna bychom měli mít jasno,“ řekl Andrej Babiš.

„Vánoce 2016 jsou zachráněny,“ reagoval lakonicky na Babišovo prohlášení prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Podle původního záměru měla být EET v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Od března 2017 měly mít povinnost elektronicky evidovat tržby maloobchody a velkoobchodní firmy. Prosinec jako termín spuštění Babiš ještě definitivně neodepsal.

„Možností je i to, že EET začne 1. prosince a finanční správa se bude chovat vstřícně a bude se tvářit, že to tedy ještě nenastalo. Pokud by došlo k posunutí, určitě by se posouvaly i ty další termíny,“ řekl Babiš v rádiu

Ministerstvo zároveň jedná s Asociací malých a středních podniků a živnostníků AMSP ČR o změně některých parametrů a celkovém zjednodušení EET.

„Z jednání mám dobrý pocit. Je určitě dobře, že po regionech s námi jezdí i zástupce ministerstva a může diskutovat s tisícovkami podnikatelů. Od počátku byla s ministrem financí dohoda, že bude-li třeba upravit část režimu EET, která opravdu zásadně ohrozí plynulost prodejů, nebo by byl podnikatel vystaven nepřiměřeně komplikovanému procesu, dojde k úpravě podmínek. To nyní nastalo,“ prozradil v posledním červnovém týdnu předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Babišovo sólo?

Server Echo24.cz napsal, že se Babiš rozhodl o možnosti posunutí termínu spontánně, a na ministerstvu o tom nevěděli. Těsně poté, co první média citovala jeho výrok, server kontaktoval tiskový odbor MF s žádostí o potvrzení této informace. Mluvčí ministerstva Michal Žurovec stejně jako mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová o zvažovaném odkladu EET informace neměli.

O samotném odložení rozhoduje vláda. „Zákon upravuje začátek elektronické evidence tržeb pro jednotlivé skupiny činností ve 4 fázích – od 1.12.2016, 1.3.2017, 1.3.2018 a 1.6.2018. Současně má vláda možnost svým nařízením povinnost evidence pro některé skupiny tržeb dočasně odložit,“ řekla mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová.

Opozice a zejména ODS a TOP 09, které novelu ostře kritizují a snažily se jejímu přijetí zabránit obstrukcemi ve sněmovně, dlouhodobě navrhují, aby se EET nevztahovala na drobné podnikatele s ročními příjmy do jednoho milionu korun.

Babiš nyní připustil, že ti, kteří mají jen malé obraty, by se evidenci skutečně mohli vyhnout. Samozřejmě kromě plátců DPH, již tuto povinnost budou muset plnit bez výjimky. „Zatím na to ale není jasný názor,“ doplnil Andrej Babiš. I tuto otázku chce zřejmě ministerstvo vyřešit do konce prázdnin.    (jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek