Belgický ministr zahraničních věcí navštívil Írán

25. 11. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Ve dnech od 8. do 10. listopadu 2015 se uskutečnila pracovní návštěva belgického ministra zahraničních věcí v Íránu. Hlavními tématy rozhovorů byla multilaterální dohoda o jaderné energii s Íránem a situace na Blízkém východě. Ministra doprovázela skupina patnácti zástupců belgických firem. Belgie věří, že zrušení sankcí proti Íránu přinese příležitosti jak pro rozvoj obchodu, tak politického dialogu.

Spoluorganizátorem akce byla belgická hospodářská komora, která plánuje v návaznost uskutečnit v druhé polovině roku 2016 společnou vlámsko-valonskou obchodní misi do Íránu. Důležitým momentem návštěvy bylo to, že jí předcházela dohoda s Íránem o využití nukleární energie. Beůgie věří, že ze současné situace je možné získat politickou dividendu. Ministr Reynders se v průběhu návštěvy setkal s prezidentem H. Ruháním, ministrem zahraničních věcí Zarifem, dále i se zástupci bezpečnostní rady Íránu a ministerstva financí.

V politické rovině se rozhovory soustředily na dvě hlavní témata: připravenost Íránu plnit dohodu o nukleární energii. Írán je údajně připraven dohodu implementovat tak rychle jak je možné, protože věří, že sankce mohou být zrušeny již do konce roku 2015.

Druhým hlavním tématem byl mírový proces v Sýrii a na Blízkém východě obecně. Írán chce pokračovat ve vídeňském procesu – bude v jeho rámci hájit své zájmy a bude se soustředit na politický rámec. Podle íránského názoru by se Syřané měli sami rozhodnout, kdo jim bude vládnout. Jejich prioritou je dosažení příměří. Je ovšem otázka s kým je možné o příměří jednat, když většinu syrského území ovládají subjekty jako Islámský stát nebo Al Nusra.

Pokud jde o situaci v Jemenu, Íránci ji označili jako „katastrofální“ s tím, že zde vzniká „ráj pro teroristy“. V zemi působí Al Kajda, jsou nepotvrzené zprávy, že zde rozvíjí své aktivity i tzv. Islámský stát. Velmi negativní pohled má Írán na roli Saúdské Arábie, která je podle jejich názoru zdrojem konfliktu a sponzorem IS.

Diskuze byla věnovaná rovněž otázce lidských práv – Írán je údajně více připraven o nich jednat více na bilaterální úrovni než na multilaterálních fórech. Belgie vybízela Írán ke zrušení nebo pozastavení trestu smrti, alespoň za zločiny spojené s obchodem s narkotiky. Podle íránské odpovědi by takovému kroku nestála v cestě žádná překážka z hlediska náboženství.

Diskuze s ministrem zahraničí Zarífem byla věnována i otázce terorizmu. Zaríf údajně vznesl otázku: „Teroristi jsou doma v Evropě. Co se tam děje špatně?“ Doporučil nebrat tuto hrozbu na lehkou váhu a údajně předpověděl možné, nové teroristické akce.

Pokud jde o obchodní část návštěvy – hlavním cílem Íránců bylo žádat o investice a transfer technologií. Na belgické straně je údajně hlavní překážkou rozvoje takových aktivit jejich obtížné financování. Belgická exportní agentura Credendo ale údajně chystá otevřít pojišťování úvěrů na vývoz do Íránu. Mezi oběma zeměmi jsou ještě nějaké nevyřešené finanční otázky, kterým by se měla v blízké době věnovat delegace iránské centrální banky.

Firmy, které doprovázely belgického ministra, reprezentovaly hlavně následující sektory: ochrana životního prostředí, chemický průmysl, úprava vody, zpracování odpadů, získávání energie z obnovitelných zdrojů, zdravotnictví a stavebnictví.

Belgie patřila před cca 10 lety k 15 nejvýznamnějším dovozcům do Íránu. Objem jejího vývozu činil v roce 2009 425 milionů USD. Od té doby postupně klesal a v roce 2013 činil již jen 239 milionů. Hlavními položkami vývozu byly chemikálie (léčiva) a optické nástroje.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bruselu (Belgie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek