Belgie: Informace z jednání s místopředsedou vlámské vlády

22. 6. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Belgie: Informace z jednání s místopředsedou vlámské vlády Dne 20. června 2016 se z iniciativy českého předsednictví ve V4 konal v sídle vlámské vlády v Bruselu pracovní oběd velvyslanců zemí visegradské skupiny s novým vlámským ministrem pro rozpočet, finance a energetiku Bartem Tommeleinem.

Předmětem jednání byla především energetika, konkrétně uskladnění energie a koncepce Vlámska pro horizont po r. 2025, kdy má Belgie odstoupit od používané jaderné energie. Ta v současné době zajišťuje polovinu celkové výroby elektřiny a dle slov B. Tommeleina by měla být nahrazena převážně solární a větrnou energií.

Ministr zmínil přípravu nového energetického plánu pro rok 2020 a budoucí spolupráci se sousedním Nizozemskem, Německem a také skandinávskými zeměmi. Energetika projde podle ministra technologickým přechodem. V nejbližších letech ministr očekává průlom v oblasti uskladnění energií. Vytvoření větších zásobníků energie povede ke změně energetického systému.

B. Tommelein podotkl, že změna systému musí být postupná, vlámská vláda ji však intenzivně připravuje. S tím rovněž souvisí snaha o decentralizaci v rozhodování o energetické politice a přechod na lokální a místní úrovně. B. Tommelein přichází s řadou inovativních návrhů, mezi ně patří pronájem železničních náspů soukromníkům pro umístění lokálně užívaných solárních panelů, vybavení řady dalších ploch panely, změny legislativy pro větší zapojení větrných elektráren a především další investice do vědy a výzkumu.

Zde jsou ve Vlámsku již rozběhnuté velké projekty mířící na energetiku budoucnosti: Energoville, VITO, IMEC a aktivity celé řady inovativních firem. B. Tommelein má zájem spolupracovat se zeměmi střední Evropy. Ze strany ministra padl návrh na společný workshop o inovacích v energetice a předávání know-how nejen za účasti zástupců jednotlivých vlád zemí V4, ale i odborníků a expertů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bruselu (Belgie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek