Belgie jako významný partner v oblasti chemického a farmaceutického průmyslu

15. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Belgie jako významný partner v oblasti chemického a farmaceutického průmyslu Chemický a farmaceutický průmysl reprezentuje dva z hlavních pilířů belgické ekonomiky a tvoří jednu třetinu celkového exportu země. Dle aktuálních informací společnosti Essenscia, belgickou federací zabývající se chemickým a farmaceutickým průmyslem, bylo za poslední dva roky vytvořeno 1400 nových pracovních míst, což demonstruje nejsilnější vývoj v tomto odvětví za posledních 10 let.

Belgie tak v současnosti patří mezi světové leadery a svým partnerským firmám zajišťuje dlouhodobou a stabilní spolupráci s příslibem vysokého zisku. Podle společnosti Essenscia možnost uplatnění v tomto sektoru zajišťuje práci pro více než čtvrt milionu osob, které belgické farmaceutické společnosti zaměstnávají buď přímo, nebo nepřímo. Z uvedeného počtu 1 400 nových pracovních míst je 52 % míst obsazeno ženami.

Chemický a farmaceutický průmysl také tvoří čtvrtinu belgického manufakturního průmyslu. Díky exportu ve výši 116 miliard euro ročně, tedy 318 milionů euro denně, jsou chemický a farmaceutický průmysl nejsilnějšími sektory exportu přispívajícími více než 90 % do belgické obchodní bilance. Mezi nejznámější farmaceutické firmy sídlící v Belgii patří například: Novartis, Johnson and Johnson, Pfizer, Merck nebo Eli Lilly.

Rekordní růst investic

V oblasti výzkumu a vývoje byly v chemickém a farmaceutickém průmyslu v Belgii za rok 2016 utraceny rekordní 4 miliardy eur. Pro představu se jedná skoro o dvojnásobek částky investované před 10 lety. Financování do vybavení dosahuje částky 2,1 miliard euro, což představuje až 12% nárůst oproti roku 2015.

Růst investic do chemického a farmaceutického průmyslu v Belgii, Zdroj: essencia.be

Růst investic do chemického a farmaceutického průmyslu v Belgii, Zdroj: essencia.be

Podle slov Woutera De Geesta, ředitele belgické společnosti Essenscia, však rozvoj chemického i farmaceutického průmyslu má v Belgii jedno omezení a tím je cena energie. Ta je v Belgii až o 40 % vyšší než v sousedních zemích, což představuje značnou nevýhodu na evropském trhu.

Proč je tedy pro české firmy výhodné navazovat partnerství s farmaceutickými firmami v Belgii? Obor farmacie v Belgii patří dlouhodobě k těm, které nejlépe odolávají výkyvům ekonomiky, a které mají velmi příznivé vyhlídky i směrem do budoucna. Belgie zároveň patří mezi velmi výhodné obchodní partnery na evropském trhu díky důrazu, který je na vývoj farmaceutického průmyslu kladen, stejně jako díky velkému množství financí, které Belgie do toho sektoru investuje.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bruselu (Belgie). Autorky: Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance, a stážistka Šárka Kousalová.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek