Belgie zvyšuje poptávku po dovozu ječmene a chmele

27. 7. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Belgie zvyšuje poptávku po dovozu ječmene a chmele Belgie patří mezi největší exportéry piva na světě. Počet pivovarů v Belgii v posledních letech roste a produkce piva i export do zahraničí se zvyšuje. Ječmene a chmele, tedy dvou základních surovin pro výrobu piva, je však v Belgii nedostatek, a proto jsou tyto dvě suroviny do Belgie hojně dováženy z ostatních zemí.

Mezi nimi se vysoko v žebříčku jako důležitý exportér nachází i Česká republika. Poptávka po pivu stále stoupá a Belgie tak nadále hledá zahraniční investory a partnery, kterým nabízí ziskuplnou, dlouhodobou a stabilní spolupráci.

Belgie je známá jako významný exportér piv ve světě. Poptávka spotřebitelů po belgickém pivu roste, díky čemuž se počet pivovarů v Belgii stále zvyšuje. Pro produkci piva je však nezbytný ječmen a chmel, kterých je v zemi nedostatek, a proto se Belgie obrací na zahraniční partnery, mezi nimiž se po Německu, USA, Slovinsku a Velké Británii, na důležitém pátém místě nachází Česká republika.

Proč produkce ječmene a chmele v Belgii klesá

Přestože je Belgie největším exportérem sladu na světě (v roce 2015 vyvezla 840 000 tun sladu do celého světa), jeho základní surovina, tedy ječmen, je do Belgie dovážena. Důvodem je především nízký zisk z pěstování - pěstování ječmenu, který se využívá ke krmení, přináší belgickým farmářům o třetinu vyšší zisk než pěstování ječmenu určeného k produkci piva.

Stejně jako množství ječmene pro výrobu piva, i množství vypěstovaného chmele v Belgii markantně klesá. Pro porovnání, v roce 1980 se v Belgii nacházelo 219 výrobců piva, kteří pěstovali chmel na 795 hektarové ploše. V dnešní době, se počet výrobců snížil na 33 a plocha půdy na 159 hektarů. Většina této půdy se nachází ve Vlámské části Belgie kolem města Poperinge. Celková belgická produkce chmele se z 861 tun v roce 1947 a 376 tun v roce 2005 snížila na 244 tun v roce 2013. Dnes je do Belgie dováženo více než 1000 tun chmele za rok. Důvodem je především vysoká cena půdy, která se pohybuje mezi 1 500 a 40 000 euro za hektar. Chmel je zároveň zvláště citlivou rostlinou, jejíž pěstování vyžaduje velmi specifické a drahé vybavení.

Import a export chmele do Belgie

Import a export chmele do Belgie

V posledních letech vznikla v Belgii značka „Belgický chmel“ spolu se seznamem, do kterého jsou zapisováni všichni producenti piva, kteří se do projektu pěstování vlastního chmele zapojují. Přesto ale produkce chmele v Belgii zůstává nedostačující a vyžaduje dovoz základních surovin ze zahraničí.

Pivovarnický průmysl je neodmyslitelnou součástí belgické kultury a historie. Proto je na jeho vývoj kladen zvláštní důraz, díky němuž partnerství s belgickými pivovary přináší českým producentům ječmene a chmele dlouhodobou a stabilní spolupráci s příslibem vysokého zisku.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bruselu (Belgie). Autorky: Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance, a stážistka Šárka Kousalová.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek