Bez masivních investic do rozvodné sítě hrozí Istanbulu rozsáhlé blackouty

12. 7. 2016

  • Země: Turecko
  • Datum zveřejnění: 09.06.2016

Ministr energetiky a přírodních zdrojů Berat Albayrak na své cestě ze summitu zemí G20 uvedl, že Istanbulu hrozí v dohledné době tří až pěti let masivní blackouty, pokud vláda nebude masivně investovat do rozvodné sítě.

ilustrační obrázekMarmarská oblast, do které Istabul spadá, pokrývá celou jednu třetinu spotřeby Turecka.

Vláda v následujícím období vypíše nové tendry, aby postupně navýšila podíl místních uhlených zásob na elektrické produkci země, dodal Albayrak.

"Někdo může tvrdit, že se Turecko obrací k produkci energie z uhlí, zatímco ostatní svět se zaměřuje na obnovitelené zdroje. Nutno však podotknout, že využití místních uhelných zásob (na celkovém energetickém mixu) dosahuje v Turecku 13 %, což je mnohem méně než světový průměr 35-40 %, dodává ministr. Cílem by pak dle něj mělo být vybudování nových uhlených elektráren o celkové velikosti více než 4000 MW.

Vláda dále dodává, že 85 % elektrické infrastruktury Turecka bude v příštích 5 letech modernizováno. Tyto investice by se měly pohybovat v řádu 18 mld TL. (1TL = 8,4 CZK, poznámka zahraniční kanceláře)

Blíže: http://www.hurriyetdailynews.com/istanbul-could-face-electricity-cuts-if-big-investments-not-made-minister.aspx?pageID=238&nID=101222&NewsCatID=348 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Tisknout Vaše hodnocení: