Bezpilotní letouny ANO, „bezpilotní“ obrněná vozidla zatím NE

8. 5. 2016

  • Země: Izrael
  • Datum zveřejnění: 06.05.2016

Před více než deseti lety požádalo Ministerstvo obrany Izraele dvě největší tuzemské zbrojní firmy - Israel Aerospace Industries Ltd. a Elbit Systems Ltd. - společně vyvinout nový typ zbraně, obrněné UGV – Unmanned Ground Vehicle. V té době již armády různých vyspělých zemí používaly UAVs – Unmanned Aerial Vehicles – a rozšíření systému automatického navádění i do pozemních vozidel se zdálo být logickým pokračováním. Do nově vytvořeného společného podniku NIUS-G byli převedeni pracovníci, kteří již měli zkušenosti z vývoje bezpilotních letounů, ve kterých obě izraelské společnosti patří do absolutní světové špičky. Výsledkem společné práce bylo nové pancéřované vozidlo nazvané Guardiam.

V minulých letech testovala izraelská armáda několik různých prototypů, mj. i při ostrých vojenských operacích v pásmu Gazy. Vozidla byla schopná jezdit rychlostí 80 km/h a kromě pozorovacího a monitorovacího systému aktivně používala i palné zbraně. Guardiam ale pravděpodobně nesplnil očekávání, protože projekt byl minulý měsíc zastaven, společnost NIUS-G ukončila činnost a všichni pracovníci se vrátili do svých mateřských firem. V publikovaném zdůvodnění se uvádí, že plán předběhl svoji dobu, kvůli své (pravděpodobně vyšší) ceně nenašel zákazníky v jiných zemích a tím nenaplnil předpoklady pro další investice do vývoje v dalších letech. Někteří vojenští experti k tomu dodávají, že bitevní prostředí pozemních vojenských operací je natolik dynamické, že vozidlo větších rozměrů na dálku naváděné a řízené operátorem nemůže reagovat s dostatečnou rychlostí. Podle jejich názoru je ale pouze otázkou času a vývoje potřebných technologií, kdy se robotický systém více rozšíří i do této oblasti.  

Na tomto příkladu je také vidět, že ne každý izraelský vojenský projekt končí úspěšně. Pro národní bezpečnost země ale hrají klíčovou roli jiné vlastní technologie – např. systém protiraketové obrany Iron Dome nebo aktivní 3D radary firmy Elta Systems, o které má zájem i Armáda České republiky.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu.

Tisknout Vaše hodnocení: