Bioenergie: 12 milionů tun zemědělsko-průmyslového odpadu ročně k využití

4. 2. 2013

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 03.02.2013
  • Zdroj: SEP

ilustrační obrázekV Itálii se každý rok vyprodukuje v průměru 12 milionů tun zemědělsko-průmyslového odpadu, ten organický z toho představuje 9 milionů tun. Využití tohoto typu odpadu, který je zařazen do kategorie vedlejších produktů a ne do kategorie odpadů, by mělo být považováno za přidanou hodnotu a příležitost. V současné době neexistuje trh pro využití těchto odpadů, existují ale společnosti, které pracují na zdokonalení procesu využití odpadů za účelem získání materiálů s vysokou přidanou hodnotou. V současné době tento druh odpadu je většinou využit na výrobu bioplynu a nebo na kompost.

Díky studiu a inovativním technologiím, které jsou dnes dostupné, je možné extrahovat molekuly s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou polyfenoly, sacharidy, omega 3, omega 6 a pigmenty, které mohou být použity v potravinářském, farmaceutickém či kosmetickém průmyslu.

Tyto sektory jeví aktuálně velký zájem o využití odpadů a tento trh definují jako bohatý, předurčený k tomu, aby se z něj stal velký byznys, vzhledem k tomu, že Itálie, a ostatně celý svět, směřuje k biohospodářství. Opětovné využití průmyslových odpadů je oprávněně zahrnuto v této perspektivě.

Zpracoval kolektiv pracovníků obchodní mise MPO v Miláně. 

Tisknout Vaše hodnocení: