Biometrii používá k identifikaci více než polovina brazilských bankomatů

11. 5. 2015

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 07.05.2015

Více než polovina brazilských bankomatů je již vybavena technologií pro identifikaci klienta na základě biometrie. Dle studie Brazilské bankovní federace (Federação Brasileira de Bancos, FEBRAN, Pesquisa Febraban de Tecnologia Bancária 2014) 60 % bankomatů využívá některý ze způsobů identifikace klienta pomocí biometrie, což představuje nárůst o 20 % oproti roku 2013. Za tímto růstem stojí zejména bezpečnostní pravidla bank.

 

Dle Gustava Fosse, ředitele pro technologie FEBRAN, není možné přesně určit podíl jednotlivých biometrických technologií, s ohledem na to, že některé bankomaty využívají několika technologií zároveň, například jak digitalizovaných otisků, tak krevního řečiště. Dle jeho názoru není podstatný podíl jednotlivých technologií, ale pohodlí klienta, které roste s vývojem použitých technologií. Jen v minulém roce byly zaznamenány biometrické údaje 45 miliónů klientů, což je o 50 % více než v minulém roce.

 

Zavádění biometrických prvků je hlavním tahounem v segmentu bankomatů, zejména s ohledem na pokles instalovaných zařízení o 4 %, z 166 tisíc v roce 2014 na 159 tisíc v roce 2014. Ilustrační obrázekÚbytek zařízení je důsledkem konsolidace v sektoru, způsobené jak mezibankovními dohodami, tak i technologickým vývojem, který umožňuje, aby stejné zařízení vykonávalo více úkolů. Přes pokles v počtu instalovaných terminálů se celkový počet transakcí realizovaných na bankomatech zvýšil o 4 % z 9,4 miliardy v roce 2013 na 9,7 miliardy v roce 2014.

 

V porovnání s ostatními zeměmi má Brazílie instalovaný velký počet bankomatů. Zatímco v Brazílii je 249 bankomatů na 100 tisíc obyvatel, v Mexiku je to 106 kusů, v Holandsku 60, v Německu 139. Analýza počtu vkladů a výběrů nicméně ukazuje, že Brazílie má ještě co dohánět co do efektivity.


V Holandsku bankomat v průměru uskuteční 57 tisíc transakcí tohoto typu, v Mexiku 36 tisíc. V Německu pak, stejně jako v Brazílii, je to 27 tisíc transakcí. Průzkum také ukázal, že již 94 % bankomatů je uzpůsobeno pro využití zdravotně postiženými. Alespoň jeden takto uzpůsobený bankomat je pak již na všech obslužných místech.

 

Zdroj informace: Convergência Digital.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu.

Tisknout Vaše hodnocení: