Biotechnologické novinky z USA

28. 5. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Biotechnologické novinky z USA Mezi nejzajímavější obory současné Ameriky patří biotechnologie, které jsou již více než dvacet let v centru zájmu institucionálních i rizikových investorů. Dostatek financí na výzkum a vývoj vede k bouřlivému rozvoji a množství nových výrobků. Velvyslanectví ČR ve Washingtonu přináší pro české firmy několik současných zajímavostí z oboru.

První závod na biopaliva získal certifikát udržitelnosti

Od roku 2005 se ve Spojených státech do pohonných hmot musejí přidávat biopaliva. Po celou dobu se ale vedou diskuze, zda podpora především z kukuřice a cukrové třtiny vyráběného ethanolu není kontraproduktivní, protože samotná produkce spotřebuje velké množství vody a energie. Problémové je také využití jedlých plodin, kritici říkají, že jde o plýtvání přírodními zdroji a vede ke zdražování potravin, které nejvíce dopadá na chudé obyvatele.

Na Havaji se ale už objevil první závod na výrobu biopaliv, který v nezávislém auditu získal potvrzení o udržitelnosti. Závod firmy Pacific Biodiesel vyrábí asi 50 m3 biopaliva denně a jako suroviny využívá např. odpady z místních restaurací, olej z makadamových ořechů, zkouší také slunečnici, dávivec nebo světlici barvířskou. Odborníci vidí tento závod jako vzor pro další provozy, za předpokladu že svoji produkci umístí ve svém okolí a nebude muset paliva dopravovat na velké vzdálenosti, což by z něj už opět udělalo závod s celkově negativním dopadem na životní prostředí.

Ford přichází s pěnami a plasty z CO2

Automobilka Ford zkouší ve své výrobě využívat biomateriály už přes dvacet let, např. sója se používá na výrobu držátek zpětných zrcátek a kokosová vlákna našla využití při výrobě podložek do nákladního prostoru automobilů. Nyní se Ford stal první firmou na světě, která začala používat zachycený oxid uhličitý. Začal používat polyoly firmy Novomer, které obsahují až 50 % CO2.  Polyoly jsou vícesytné alkoholy, ze kterých Ford dělá pěny a plasty pro výrobu osobních automobilů.

Používaný oxid uhličitý pochází z průmyslových podniků, kde je Novomer zachycuje a přidává do svých aplikací. Podle Fordu mohou nové materiály najít uplatnění v sedačkách a v součástkách pod kapotou, díky čemuž by mohl snížit spotřebu ropy až o 3.000 tun ročně. První výsledky testů na trvanlivost a spolehlivost vypadají slibně a Ford věří, že široké uplatnění polyolů se stane realitou během několika málo let.

Které léky mají největší šanci na schválení v USA

Vývoj nového léku a jeho schválení stojí ve Spojených státech obrovské prostředky, někdy i přes miliardu dolarů. Možnost neschválení vyvinutého léku u Federal Drug Administration se tak stává hlavním rizikem, které firmy zvažují při rozhodování o tom jakým směrem se ve svém vývoji vydat.

Nejnovější studie, která zkoumala všechny schvalovací procesy FDA za posledních deset let, jim poskytla alespoň částečný návod, které léky mají největší šanci na schválení a tedy největší pravděpodobnost vrácení investovaných peněz.

Podle zjištění studie mají největší šanci na schválení hematologické léky na nemoci krve (26 % pravděpodobnost na získání pozitivního stanoviska FDA), následované přenosnými nemocemi (19,1 %) a oftamologickými přípravky (17,1 %). Naopak nejmenší šanci na schválení mají léky na léčbu rakoviny, s 5%-ní nadějí na to že se dostanou do prodeje. Větší šanci na schválení mají léky mířící na léčení individuálně se projevujících nemocí (personalizovaná léčba) než léky, mířící na velké množství lidí se stejným onemocněním.

Průmysl chce prodloužit podporu biopaliv

Šest průmyslových asociací vyzvalo americký Kongres, aby prodloužil daňové úlevy, které poskytuje federální vláda na podporu moderních biopaliv (2. generace). V rámci politického obchodu s prezidentem Obamou na konci loňského roku US Kongres schválil dvouleté prodloužení některých typů daňových úlev (2015-2017), např. větší daňové odpočty při výpočtu zdanitelného zisku, na výstavbu továren s pokročilými technologiemi na výrobu biopaliv nebo úlevu na výpočet akcízy na pohonné hmoty.

Podle podnikatelů je dvouleté prodloužení daňových výhod málo, protože nedává investorům a podnikatelům dostatek času na splacení velkých investic, které výstavbu nových provozů na výrobu biopaliv provázejí. Podle asociací by se daňové úlevy měly prodloužit aspoň o šest až osm let, aby měli investoři jistotu stabilního prostředí a mohli se ziskem počítat najisto.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Washingtonu (USA)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek