Bitva o investory: Maďarsko láká na nízké daně

17. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Ve střední Evropě přituhuje v boji o přízeň investorů. Maďarsko výrazně sníží daně z internetu a zvažuje i další zásahy do zdanění firem. Odborníci varují, že atraktivita Česka se tak v očích zahraničních hráčů může snížit.

Zatímco kabinet Bohuslava Sobotky zvažuje vyšší zdanění právnických i fyzických osob a zavádí elektronickou evidenci tržeb, Maďarsko přichází s výrazným uvolňováním daňové přísnosti. Tamní vláda aktuálně představila snížení DPH u internetu z 27 na 18 procent. Znamená to výraznou úlevu nejen poskytovatelům internetu, ale také mobilním operátorům, kteří nabízejí datové produkty.

Nařízení vstupuje v platnost v příštím roce a může začít ohrožovat investice v dalších zemích regionu včetně Česka, kde je rozšiřování datových služeb kvůli zdanění dražší. V tuzemsku se na internet vztahuje 21procentní sazba. Pro T-Mobile, Vodafone či další firmy tak vyjdou investice levněji v Maďarsku.

Podle odborníků však nemusí být tříprocentní rozdíl mezi zdaněními internetu v tuzemsku a Maďarsku zásadní. Mnohem vážnějším rizikem, které může způsobit přesídlování investic z Česka, je schválený plán maďarské vlády snížit od příštího roku firemní daň na 9 procent. Země se tak v případě souhlasu parlamentu pro podniky stane z hlediska příjmu právnických osob nejméně daňově zatíženou destinací celého regionu.

„Zvažované snížení daně z příjmu právnických osob by výrazně posílilo pozici Maďarska jakožto příjemce přímých investic v konkurenci s ostatními zeměmi střední Evropy. Změna by mohla být o to významnější, že v Česku plánuje ČSSD pro velké firmy opačný krok - tedy zvýšení sazby daně,“ říká hlavní ekonom UniCredit Research Pavel Sobíšek.

Zatímco maďarský program „Vyšší mzdy, nízké daně“ počítá se snižováním daní, předvolební plán ČSSD navrhuje firmy zdanit progresivní sazbou 14-24 procent, přičemž u většiny společností dojde k nárůstu poplatku.

Šancí Česka však i při daňovém znevýhodnění může být vnímání politické situace. „Daně jsou sice jedním z velmi důležitých faktorů, ale díky například nedávným plánům a aktivitám v oblasti zvýšených sektorových daní a příliš otevřeně negativní kritice vůči EU a imigraci nemusí být Maďarsko považováno za dostatečně stabilní a předvídatelnou zemi,“ dodává analytik BH Securities Martin Vlček. Orbánův kabinet odhaduje díky snížení daní, že maďarská ekonomika letos poroste o 4,1 procenta a ve volebním roce 2018 o 4,3 procenta HDP.

Převzato z týdeníku Euro, autor: Tomáš Lemešani.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek