Blíží se zákaz trávení běžné týdenní doby odpočinku řidičů v kabinách nákladních vozů

25. 5. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Blíží se zákaz trávení běžné týdenní doby odpočinku řidičů v kabinách nákladních vozů Od 25. května 2017 bude v SRN platit zákaz trávení běžné týdenní doby odpočinku řidičů nákladních vozů v kabinách, a to na základě zákona o změně zákona o nákladní přepravě, zákona o jízdním personálu, zákona o regulaci pracovní doby samostatně výdělečně činných řidičů nákladní dopravy, zákona o provozu na silničních komunikacích a zákona o zřízení Spolkového úřadu pro silniční dopravu, který byl zveřejněn ve Spolkovém věštníku 24. 5.

Německý spolkový sněm schválil zákaz trávení běžné týdenní doby odpočinku v kabinách nákladních vozů, resp. neuznání tohoto odpočinku podle čl. 8, odst. 6, nařízení ES č. 561/2006. V par. 8a zákona o jízdním personálu nově stojí, že „...nebude běžná týdenní doba odpočinku podle článku 8, odstavce 6 dodržována, pokud tato bude strávena ve vozidle nebo na místě bez vhodných možností ke spánku“.

Nedodržování pravidelných odpočinků může být sankcionováno až do výše 30 000 €. Řidiči tak podle platného sazebníku bude hrozit pokuta do výše 60 €, podnikatelskému subjektu až 180 € za každou strávenou hodinu ve vozidle, pokud běžnou týdenní dobu odpočinku řidič nestráví dle platné legislativy, tj. mimo kabinu nákladního vozu, resp. na místě s vhodnými možnostmi ke spánku.

Německý zákonodárce následuje právní úpravy ve Francii, Belgii a Lucembursku mj. v kontextu zhoršení situace na parkovištích a odpočívadlech v blízkosti hranic s uvedenými zeměmi.

Text zákona je dostupný na německých webových stránkách Bundesgesetzblatt, usnesení Německého spolkového sněmu je dostupné v online PDF formě.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo). Autor: Tomáš Ehler, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek