Blížící se fotbalové mistrovství světa v Kataru začalo přitahovat pozornost českých firem

6. 4. 2018 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Hospodářská komora chce před blížícím se fotbalovým mistrovstvím v roce 2022 v Kataru zviditelnit na tomto náročném trhu špičkové české výrobky, český design a celosvětově věhlasné služby, hlavně české lázeňství. Do jedné z nejbohatších zemí světa v přepočtu na hlavu proto odletěla podnikatelská delegace složená z představitelů českých lázní a sanatorií, výrobců kvalitních technologií k těžbě ropy a zemního plynu, ale i českého fotbalu.

Česká podnikatelská komunita se prezentovala na Katarsko-českém podnikatelském fóru. Akci zahájil někdejší diplomat ve službách ČR, arabista a současný předseda Zahraniční sekce Hospodářské komory Ilja Mazánek, viceprezident Qatar Chamber of Commerce and Industry (QCCI) Mohammed Bin Towar Al-Kuwari, velvyslanec ČR v Kuvajtu Martin Dvořák a zástupce náměstka ministra zahraničních věcí Ivan Jančárek.

Během čtyřdenní cesty Hospodářská komora naplánovala dvoustranná jednání mezi českými a katarskými firmami, jednání podnikatelské delegace s Qatar Foundation, organizací podporující podnikatelské projekty v Kataru, seznámení s podnikatelskými příležitostmi v nově postavené městské zóně Lusail, která bude mistrovství světa ve fotbale hostit, nebo návštěvu organizace podporující podnikání v oblasti zdravotnictví a biotechnologií Qatar National Research Fund.

Katar je jedna z blízkovýchodních arabských zemí soustřeďující díky těžbě ropy obrovské bohatství, kde ale české firmy velmi málo nebo zcela vůbec nevyužívají potenciál, který tato země skýtá. Proto Hospodářská komora ČR v poslední době výrazně zesílila své aktivity v regionu Blízkého východu.

Před třemi lety vypravila podnikatelskou misi do Spojených arabských emirátů a Kuvajtu. Také do Prahy se jí podařilo ve spolupráci s dubajskou komorou přivézt na Česko-emirátské obchodní fórum třeba ministra hospodářství Spojených arabských emirátů a zástupce významných emirátských firem. České firmy začaly díky jejímu programu Brána do Persie získávat velké zakázky v Íránu, vloni vznikl Česko-ománský výbor. O nových zakázkách jednali čeští podnikatelé také v Jordánsku během obchodní mise, kterou organizovala Hospodářská komora během loňského října.

Hospodářská komora se také zasadila o to, jak bude ČR prezentována na světové výstavě EXPO 2020, která se uskuteční za dva roky v Dubaji. ČR bude používat logo navržené českým designérem Pavlem Šťastným, který je zároveň autorem proslulého loga Občanského fóra, vyhledávače Seznam a nově také loga Hospodářské komory k jejímu 25letému výročí. Jeho Ateliér Plechárna bude v patnáctičlenné delegaci zastupovat zájmy českého designu také na misi do Kataru.

Přiblížit českým podnikatelům obchodní a investiční příležitosti v Kuvajtu a Kataru hodlá prezident Hospodářské komory a předseda Mezinárodní obchodní komory v ČR ICC Vladimír Dlouhý také v dubnu na teritoriálním setkání s velvyslancem ČR v Kuvajtu a Kataru Martinem Dvořákem a velvyslancem Státu Kuvajt v ČR Aymanem Aladsanim v pražském Paláci Myslbek.

Po získání pořadatelství MS světa v kopané v roce 2022 nastartoval Katar mohutné investice na infrastrukturní projekty v oblasti dopravy, energetiky, vodního hospodářství a bydlení. Projekty zahrnují např. vybudování národního železničního systému včetně metra, rozšíření letiště nebo rozšíření kapacity přístavu.

K hlavním vývozním položkám českých firem do Kataru dnes patří osobní automobily, pneumatiky, nábytek, zařízení k automatickému zpracování dat, textilní výrobky, chladicí a mrazicí pulty.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek