Bogota připravuje velký tendr na výstavbu metra: příležitost pro české dodavatele

29. 9. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Dne 25. září 2017 se velvyslanec Miloš Sklenka zúčastnil oficiálního představení projektu výstavby metra v Bogotě, které zorganizoval starosta hlavního kolumbijského města Enrique Peňalosa.

Z jeho vyjádření a prezentace generálního ředitele společnosti Metro Bogota Andrése Escobara a ředitele Národního úřadu pro plánování Luise Fernanda Mejíi vyplynuly následující závěry ohledně výše uvedeného investičního projektu, které mohou zajímat případné české výrobce a exportéry pro železniční průmysl na kolumbijském trhu.

Otevřené mezinárodní výběrové řízení na generálního EPC dodavatele metra bude vypsáno na jaře příštího roku (na přelomu února a března 2018). Předpokládá se, že výstavba trati a jednotlivých zastávek bude zahájena v roce 2019 a metro bude spuštěno v roce 2024.

Rozpočet na vybudování první linky metra včetně nákupu potřebné dopravní techniky, kontrolních a řídících systému činí 12,9 bilionů kolumbijských pesos (4,5 mld. USD). Centrální vláda bude financovat ze státního rozpočtu 70 % nákladů, zbylých 30 % zajistí město Bogota.

V první fázi bude mít metro 15 zastávek (z nichž 10 bude mít přímé napojení na existující autobusové linky tzv. Transmilenia) v celkové délce 24 km.

Ačkoli zatím nebylo konkrétně specifikováno množství nezbytných lokomotiv a vagónů metra, z vyjádření odpovědných účastníků vyplynulo, že ve špičce se očekává frekvence jednotlivých vlakových souprav každé 3 minuty (tj. až 20 souprav v délce 140 m za hodinu s přepravní kapacitou 1900 osob). Průměrná rychlost metra by měla být kolem 42 km/h.

Metro by mělo na své první lince obsloužit za hodinu minimálně 26.500 cestujících a výrazným způsobem by mělo zefektivnit a zlepšit kvalitu cestování v městské hromadné dopravě v hlavním městě (metro doplní stávající autobusový projekt „Transmilenio“ a připravující se návrh městské lanové dráhy nazvaný „Transmicable“ po vzoru Medellínu a Manizales).

O zakázku bogotského metra se v současné době zajímá dle neoficiálních informací až 89 zahraničních firem a 78 domácích společností. K největším „favoritům“ patří následující firemní uskupení či konsorcia: Aecom, Conalvias, Conconcreto, Egis, El Cóndor, GPG-Grupo Pedro Gómez, Ethuss, Icein, Companía Mario Huertas, Mincivil, PDC-Pavimentos de Colombia, Shinkun/Binui a Solarte Ltd.

Metro v Bogotě představuje velmi zajímavý projekt pro české dodavatele vlaků, vagónů, železničních kolejí, výhybek a pražců, dále kontrolních a řídících systémů včetně moderních semaforů a projekčních či konzultačních služeb spojených s výstavbou metra a dodávkou všech potřebných technologií. Díky připravovanému projektu Zastupitelského úřadu v Bogotě udržuje dlouhodobě s úřadem starosty Bogoty a firmou Metro de Bogota S. A. velmi úzkou spolupráci. Není bez zajímavosti, že právě elektrická vlaková souprava Škoda 7Ev Regio Panter Českých drah od plzeňského výrobce kolejových vozidel Škoda Transportation je vzorem na vizuální prezentaci bogotského metra.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek