Boj o vedoucí postavení v chorvatském turistickém průmyslu - privatizace kapacit na ostrově Rab

12. 7. 2016

  • Země: Chorvatsko
  • Datum zveřejnění: 06.07.2016
  • Zdroj: deník „Jutarnji list“, Záhřeb, 6. července 2016

Největší chorvatský podnikatelský subjekt působící v turistickém průmyslu - akciová společnost (částečně vlastněná zahraničním kapitálem) Valamar Riviera z Poreče - společně s penzijními AZ fondy (chorvatsky: „AZ obvezni mirovinski fondovi“), patřícími do skupiny Allianz, jako jediný předal závaznou nabídku na koupi skupiny turistických zařízení sdružených v „polostátní“ akciové společnosti Imperial z ostrova Rab.

Stát prostřednictvím svého Centra pro restrukturalizaci a prodej (CERP) ve vyhlášeném veřejném výběrovém řízení požadoval za 50,08 procent svých akcií nejméně 259,9 milionů HRK (cca 961 mil. CZK), resp. 816,18 HRK za jednu akcii.

ilustrační obrázekNabídka Valamaru a AZ fondů činí 260,8 mil. HRK (cca 965 mil. CZK), resp. 819 HRK za jednu akcii. CERP by se k návrhu mělo vyjádřit během července.

Potenciální nová akvizice by pro Valamar znamenala strategické postavení na ostrově Rab. Již vloni se tato společnost výrazně usadila na ostrově Krk, když od soukromého majitele koupila Hotely Baška za 372 mil. HRK (cca 1,38 mld. CZK). Valamar je na Jadranu přítomen kromě Poreče a Krku také v Pule, Rabacu a Dubrovníku.

Převezme-li Valamar společnost Imperial, vrátí se po dvou letech na vrchol turistického byznysu v Chorvatsku. Do svého již tak bohatého portfolia se 48.019 lůžky by začlenil dalších 7.531 lůžek rabského Imperialu a disponoval by tak celkem 55.550 lůžky.

Roční tržby Imperialu podle loňských údajů činily 128 mil. HRK (cca 474 mil. CZK). Dojde-li k akvizici, mohly by roční tržby Valamaru dosáhnout 1,46 mld HRK (cca 5,4 mld CZK).

Když před dvěma lety převzala akciová společnost Jadranski luksuzni hoteli (JLH) z Dubrovníka společnost Istraturist z Umagu, stal se boj o čelo chorvatského turistického byznysu velmi vyrovnaný; tehdy těsně vedla právě JLH. Tato skupina měla v loňském roce k dispozici ve svých zařízeních na Istrii a Dubrovníku 47 tisíc lůžek a roční tržby 1,41 mld HRK (cca 5,2 mld CZK). Skupina údajně na další akvizice nepomýšlí, koncentruje se na konsolidaci a zkvalitnění stávajícího portfolia.

Na třetím místě se se 34 tisíci lůžek stabilně drží skupina Maistra Adris z Rovinje, což představuje 5% chorvatských turistických ubytovacích kapacit. Maistra se aktuálně zajímá o koupi splitského hotelu Marjan.

 Zpracoval: kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Záhřebu

Tisknout Vaše hodnocení: