Bosna a Hercegovina láká nové investice do kovozpracujícího průmyslu

19. 1. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Bosna a Hercegovina láká nové investice do kovozpracujícího průmyslu Kovozpracující průmysl je prezentován Hospodářskou komorou Bosny a Hercegoviny a Agenturou pro podporu zahraničních investic (FIPA) jako jeden ze stěžejních průmyslových oborů příštího desetiletí. Bosna a Hercegovina by ráda vrátila lesk jednomu z nejprestižnějších odvětví z dob bývalé Jugoslávie a je připravena investovat úsilí a finance do jejího dalšího rozvoje.

Kovozpracující průmysl má v Bosně a Hercegovině dlouhou historii, velký potenciál a má přirozenou konkurenční výhodu zejména kvůli bohatým surovinovým zdrojům, nízkým mzdovým nákladům (průměrná mzda činí 320 EUR) a desítky let dlouhé tradici.

V Bosně a Hercegovině se nacházejí rozsáhlá naleziště železné rudy, bauxitu, olova, zinku a mědi. Tyto rudy jsou dále zpracovávány na základní kovy (surové železo, ocel, hliník a slitiny), ze kterých se vyrábí kovové konstrukce, kovodělné výrobky a další produkty, z nichž většina je určena na export. Exportní síla kovozpracujícího průmyslu je obzvláště překvapivá v zemi, jejíž dovoz je dvakrát větší než vývoz.

V posledních pěti letech se vývozy kovů a kovových výrobků podílely na celkovém vývozu ze 30 %. Přestože zlatá éra kovozpracujícího průmyslu v BA skončila na přelomu 80. a 90. let 20. století, její značný potenciál dnes láká i velké a respektované investory, jako je např. Arcelor Mittal, která působí v Bosně a Hercegovině od roku 2004.

kovozpracující průmysl

Kovozpracující průmysl

Nabízené konkrétní projekty

Porovnáme-li stávající kapacity s přibližně třiceti tisíci zaměstnanci s obdobím před rokem 1992, kdy v kovozpracujícím průmyslu pracovalo přes dvě stě tisíc lidí, dospějeme k závěru, že současné možnosti v tomto oboru nejsou ani zdaleka vyčerpány. Celý sektor přitom nabízí mimořádně zajímavé příležitosti pro zahraniční investory.

Agentura pro podporu zahraničních investic FIPA nedávno vytvořila databázi projektů, které se aktuálně nabízí zahraničním investorům v oblasti kovozpracujícího průmyslu. Aktuálně se jedná o dvanáct projektů v oblastech jako je např. výroba zemědělských strojů, hliníkových profilů, železničního zařízení, radiátorů apod. Zájemci se mohou na nabízené projekty podívat na webových stránkách FIPA.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Sarajevu (Bosna a Hercegovina). Autor: Petr Kašička, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek