Brána do Persie se opět otevírá: Byznys s Íránem je úspěšný

20. 4. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Nově otevřený projekt Hospodářské komory ČR (HK ČR) Brána do Persie hlásí další úspěchy českých podniků v Íránu. Významné kontrakty v řádu desítek milionů eur si v asijské zemi během právě probíhající podnikatelské mise dohodly například firma Energo-Pro či výrobce důlních strojů Ostroj.

Firma Energo-Pro získala zakázku za 15 milionů eur (405 milionů korun) na dodávku dvou vodních turbín o výkonu 51 MW pro íránskou vodní elektrárnu Khoda Afarin. Opavský Ostroj podepsal s íránskými partnery memorandum o dodávce důlního dobývacího komplexu za desítky milionů euro.

„Průběh naší mise je úspěšný. Většině firem se podařilo navázat důležité kontakty v rámci státní sféry i s místními podniky. A některé z firem se už i předběžně dohodly na dodávkách zařízení,“ zhodnotil předseda Zahraniční sekce Hospodářské komory ČR (HK ČR) Ilja Mazánek.  Pětadvacetičlenná podnikatelská delegace HK ČR doprovází náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapu.

Spokojeni jsou i zástupci firem. „Ve spolupráci s firmou Alta jsme nyní v tendru na technologie pro zpracování uhelného odpadu v objemu 6 milionu tun,“  informoval česko-íránský podnikatel a šéf české firmy Czech Machine Tools Seyed Hossein Mesbahi.

Klíčové oblasti: Důlní inženýrství a průmysl

Podnikatelé odletěli do Íránu v rámci programu Brána do Persie 15. dubna. Komora pro ně zajistila během téměř týdenní cesty jednání s jejich íránskými protějšky v Teheránu, Birjandu a Tabasu. V delegaci jsou zastoupeny především firmy zabývající se výrobou a službami v oblasti důlního inženýrství a průmyslu.

Důlní problematika byla ústředním bodem sondážních jednání s íránskou státní společností IMPASCO, která se zabývá výrobou a dodávkami pro těžební průmysl a místní doly. Členové delegace jednali i s íránským náměstkem ministra průmyslu, hornictví a obchodu. V hlavním městě provincie Jižní Chorasán, která je považována za nejvýznamnější těžební oblast v Íránu, proběhlo také podnikatelské fórum na místní hospodářské komoře a spolupráce v důlním průmyslu byla i předmětem jednání náměstka Tlapy s guvernérem provincie.

Íránský trh s 80 miliony spotřebitelů a podnikatelů je obrovskou příležitostí pro české firmy, jejichž výrobky a technologie mají v Íránu stále dobrý zvuk. HK ČR nedávno spustila komplexní program podpory pro české firmy, které se zajímají o rozvíjení obchodu s Íránem, pod názvem Brána do Persie. Více informací najdete na www.branadopersie.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek