Orientace na branže budoucnosti: spolková země Braniborsko

15. 5. 2009 | Zdroj: Česko-německá obchodní a průmyslová komora

Braniborsko, největší spolková země ve východní části Německa, má strategicky výhodnou polohu na rozhraní západní a východní Evropy. Stále více braniborských firem nachází své obchodní partnery v České republice a zároveň české firmy stále častěji obchodují s partnery tohoto regionu. Po vstupu České republiky do EU vznikly mezi českými a braniborskými firmami ještě intenzivnější a především mnohem jednodušší obchodní kontakty.

Uvnitř spolkové země Braniborsko leží německé hlavní město, což hraje důležitou roli pro investory. Braniborsko disponuje vysoce kvalifikovanými pracovními silami a nízkými náklady na práci, nabízí vysokou koncentrací výzkumných zařízení, příznivé daňové sazby a výborné podmínky pro podporu investorů.

Ruku v ruce s těmito hospodářskými faktory jde vysoká kvalita života. Braniborsko je zemí s největší hustotou vodních ploch v Německu. Jezera, rybníky, ale také zámky a kláštery fascinují především návštěvníky z Číny. Největším magnetem pro turisty je bývalá pruská rezidence a současná braniborská metropole Postupim, kde lze na mnoha stavebních památkách přímo odčítat dějiny Německa. V Braniborsku nalezneme ale i stopy socialismu z dob NDR, například bývalé hraniční strážní věže.

Po sjednocení Německa v roce 1990 se z Braniborska stala atraktivní lokalita pro německé i zahraniční investory. Ve srovnání s celoněmeckým průměrem je hospodářský výkon této země, kde hraje významnou roli zemědělství, stále ještě relativně nízký. Ale Braniborsko je zároveň jednou z ekonomicky nejdynamičtějších německých spolkových zemí. Daňová zátěž na obyvatele, možnost vzdělávání a nabídka pracovních míst se v uplynulých třech letech vyvíjely nadmíru pozitivně.

Ideálně se přitom doplňují hlavní město Berlín a spolková země Braniborsko. Berlín, který disponuje výborně vybudovanou sítí silnic a železnic a je tak ze všech světových stran dobře dosažitelný, je politickým centrem Německa. Sídlí zde spolková vláda, spolková ministerstva a významné hospodářské svazy. Braniborsko pak disponuje dostatečnou plochou, kterou zase potřebují výrobní podniky.

Díky společným projektům je hospodářské propojení obou spolkových zemí stále užší. V roce 2011 bude zprovozněno letiště Berlin-Brandenburg International a zvýší se tak kapacita letecké dopravy v Berlíně a okolí. Spojení do České republiky je již nyní velice příznivé a bude dále rozšířeno.

Podpora hospodářství se zaměřuje na 15 inovativních branží. Příkladem je automobilový průmysl, kde ve více než 150 podnicích pracuje kolem devíti tisíc lidí. Z Braniborska nákladní automobil dojede během jednoho dne k 90 procentům všech evropských výrobců automobilů. Důležitou roli ve zdejším hospodářství hraje železniční technika. Výhybky firmy Voestalpine BWG z Kirchmöseru, který je součástí města Braniboř nad Havelou, řídí mimo jiné železniční dopravu mezi Pekingen a Tianjinem. Firma Bombardier z Hennigsdorfu dodala již 40 vysokorychlostních vlaků Zefiro do Číny.

Braniborsko hraje významnou roli v oblasti letecké techniky. Na berlínském letišti Schönefeld se každé dva roky koná mezinárodní výstava letectví a kosmonautiky ILA, která přitahuje odborníky z branže do Braniborska. Firma Rolls-Royce v Dahlewitzu vyrábí letecké motory, firma MTU Maintenence Berlin-Brandenburg z Ludwigsfelde se zase stará o jejich údržbu.

Díky mnoha výzkumným ústavům a vzdělávacím zařízením v regionu působí více než 170 biotechnologických a 260 medicínských podniků. Protože například v Číně jsou stále více žádány geologické informace, mnoho výzkumných ústavů jako například GeoForschungsZentrum v Postupimi nebo Postupimský institut pro výzkum klimatických změn dodávají údaje o zemětřesení a dalších přírodních katastrofách. Braniborsko proslavilo také filmové studium Babelsberg, které již 95 let píše dějiny mezinárodního filmu.

K jednomu z nejdůležitějších oborů hospodářství patří energetika s 15 tisíci zaměstnanci. Společnost Vattenfall Europe Mining & Generation dodává více než polovinu elektřiny vyrobené z hnědého uhlí zákazníkům mimo spolkovou zemi Braniborsko. Především malé a středně velké firmy nabízejí technologie pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Téměř 40 procent veškerých fotovoltaických panelů vyrobených v Německu pochází právě z Braniborska, které se stalo nejvíce rostoucím solárním regionem v Evropě. Ve Frankfurtu nad Odrou sídlí hned několik výrobců či prodejců fotovoltaických zařízení, jako například First Solar, Odersund nebo Conergy. Dokonce i čínské firmy, například Sichuan Apollo Solar Science and Technology, objevily Braniborsko jako svůj trh. Dceřiná firma ST Aloisia GmbH se zde chce usídlit, prodávat a později také vyrábět fotovoltaická zařízení.

Třetí nejdůležitější branží v Braniborsku je potravinářský průmysl s ročním obratem 2,9 miliard eur. Ke známým braniborských výrobkům patří nakládané okurky ze Sprévského lesa nebo kečup z Werderu.

Pod heslem „Posilme přednosti – podpořme růst“ poskytuje braniborská zemská vláda podpůrné prostředky patnácti vybraným branžím růstu v hodnotě 50 procent investované sumy. Maximální možná podpora závisí na angažmá firmy v oblasti vzdělávání, vývoji a výzkumu. 15 procent podpory získávají v zásadě všechny podniky z vybraných branží pro investice, které splňují podmínky podpory.

Vysoce specializované výrobky z Braniborska vzbudily zájem českých firem. Jen v roce 2007 se hodnota zboží dodávaného z Braniborska do České republiky meziročně zvýšila o 28 procent, dovoz vzrostl rovněž o 28 procent. Objem obchodu ve výši 691 milionů eur v roce 2007 je Česká republika jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů ve střední a východní Evropě. Od roku 2003 se podíl zahraničních obchodu s Českou republikou zvýšil o 110 procent.

Agentura ZukunftsAgentur Brandenburg (ZAB), která zajišťuje podporu hospodářství této spolkové země, doprovází podniky – z Německa, České republiky i dalších zemí – při jejich angažmá v Braniborsku. Jako partner v Enterprise Europe Network má agentura rovněž dlouholeté zkušenosti v zahraničním obchodě s Čínou a má zaměstnance, kteří hovoří čínsky.

Spolková země Braniborsko

  • Počet obyvatel: 2,53 milionů
  • Plocha: 29.478,61 km²
  • Hlavní město: Postupim
  • Další důležitá města: Chotěbuz, Braniboř nad Havelou, Frankfurt nad Odrou
  • HDP/obyvatele (2007): 70,12 procent ve srovnání s celoněmeckým průměrem
  • Důležité obory hospodářství: Energetika a energetické technologie, automobilový průmysl, letecká a kosmická technika, průmysl výživy, média a informační a komunikační technologie, biotechnologie, zpracování dřeva, papírenský průmysl,
  • Nejvýznamnějsí památky: zámek Sanssouci, zámek Cecilienhof, zámek Rheinsberg, zámek Boitzenburg, Sprévský les

Důležité internetové stránky

Převzato z magazínu PLUS, časopisu Česko-německé obchodní komory (ČNOPK). Autor: Kirstin Wenk – ZukunftsAgentur Brandenburg, GmbH.

zpět na začátek

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek