Brazílie – 3. největší pěstitel kukuřice na světě by se do dvou let mohl stát světovou dvojkou

2. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Brazílie je v současné době  3. největším producentem kukuřice na světě, po Číně a USA.  A podle předpokladů brazilského Ministerstva zemědělství bude i v dalším období tento sektor dále expandovat.  Roční produkce v sezóně  2015/2016  by měla dosáhnout  85 milionů tun, což je o 3 miliony tun více, než v sezoně předchozí.

Tradici  pěstování kukuřice je v celé Brazílii, nicméně  jižní a jihovýchodní regiony nad ostatními vynikají a neustále rozšiřují plochu, na které se tato plodina pěstuje. V letošní sezóně by celková plocha měla dosáhnout 15,6 milionů hektaru (oproti 15,2 mil. ha v uplynulém období), přičemž se předpokládá, že do roku 2024/2025 se plocha rozšíří až na 21,4 mil.ha.

Největší oblastí pěstování kukuřice je Mato Grosso (20 mil. tun) a  Rio Grande do Sul  (6 mil. tun). Zejména Mato Grosso roste exponenciálně, předpokládá se, že na konci dekády dosáhne celková úroda v tomto státě 39 mil. tun.

Zvýšení ploch pro pěstování však nebude znamenat nové zábory půdy, neboť  kukuřice bude pěstovaná v deštivém  období v průběhu ledna až dubna tam, kde se od září do března pěstuje sója. Tato metoda, používaná od 80. let, se ukázala i  jako účinná prevence proti škůdcům.  Dnes tato metoda již v některých státech Brazílie převládá. Brazílie je přitom jedinou zemí, která metodu dvou úrod používá, USA pro ni nedisponují vhodnými klimatickými podmínkami. Je proto reálný předpoklad, že by v budoucnu mohla Brazílie v pěstování kukuřice Spojené státy americké předhonit.  Čína dnes produkuje kolem 230 milionů tun ročně.  

Tak, jak se rozšiřují vývozy této plodiny z Brazílie do zahraničí, stimulované slabým brazilským reálem, existuje reálné nebezpečí, že v brzkém období bude paradoxně nedostatek kukuřice na domácím trhu, užívané především jako krmivo pro dobytek a potravinářství.  Pak by Brazílie musela dovážet kukuřici z Argentiny nebo právě USA. Přičemž nabídka USA v posledním roce klesá.

Podle odhadů budou do roku 2025  vývozy kukuřice z Brazílie představovat  téměř 32 milionů tun, přičemž se předpokládá, že domácí poptávka by měla dosáhnout až 65 milionů tun. Brazílie by potom musela vyprodukovat téměř 100 milionů tun. Hlavními odběrateli brazilské kukuřice jsou dnes Vietnam, Irán, Jižní Korea, Taiwan a Egypt.

Pavla Havrlíková, generální konzulka, GK Sao Paulo

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek