Brazílie a Peru uzavřely dohodu o volném obchodu v automobilovém sektoru

5. 5. 2016

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 03.05.2016

ilustrační obrázekV pátek 29. dubna 2016 uzavřela Brazílie a Peru dohodu o volném obchodu v automobilovém sektoru. Nyní tak již nebude prodej osobních automobilů a pickupů podléhat dovoznímu clu. Brazílie si od uzavření dohody slibuje v relativně krátkém období jednoho roku navýšený vývozu do Peru o 4000 kusů. Celkem by tak vývoz měl dosáhnout 30 000 kusů.

Díky uzavření dohody by podle Brazilců mělo dojít k vyrovnání konkurenčních podmínek s dovozci automobilů z Mexika a Jižní Koreje, kteří již využívají benefitů dohod o volném obchodu a nyní drží mezi 15 a 20 % peruánského trhu. Brazílie nedávno podepsala podobnou dohodu také s Kolumbií. Dohoda obsahuje roční kvóty pro dovoz, ale i tak by měl celkový vývoz brazilských vozů do Kolumbie a Peru dosáhnout v příštích letech 100 tisíc kusů.

Uzavřena byla také dohoda o veřejných zakázkách, jedna z prvních dohod tohoto typu pro Brazílii. Díky dohodě by brazilské společnosti měli mít zjednodušený přístup k účasti ve výběrových řízeních na veřejné zakázky pro peruánskou vládu. Odhaduje se, že Peru tímto způsobem vynaloží ročně až 13 miliard USD. Dohoda ještě podléhá ratifikaci.

V rámci snah Brazílie o přiblížení k zemím Pacifické aliance byly podepsány také dohody v oblasti služeb a investic.

Zdroj: Infomoney
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Brazílii.

Tisknout Vaše hodnocení: