Brazílie a Rusko pokračují v nukleární spolupráci

8. 6. 2016

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 07.06.2016
  • Zdroj: Portugal Digital

Dle Národního energetického plánu (Plano Nacional de Energia – PNE 2030) z roku 2007 by Brazílie chtěla do roku 2030 postavit další čtyři atomové elektrárny. Na kongresu nukleární energie, AtomExpo 2016, pořádaném začátkem června letošního roku v Moskvě prohlásil představitel Rosatomu, Kirill Komarov, že v minulém měsíci od brazilské státem vlastněné společnosti Eletronuclear obdrželi pozvání na konzultace ohledně vytipování příhodných míst pro konstrukci nových jaderných elektráren v Brazílii. Během návštěvy byla brazilským představitelům představena jaderná elektrárna Novovoronezh 3+ generace.

ilustrační obrázekPozitivně se o spolupráci s ruskými partnery vyjádřil vedoucí pomocného centra pro rozvoj nových jaderných elektráren společnosti Eletronuclear, pan Marcelo Gomes. Dle jeho vyjádření by mohla současná nová brazilská vláda přistoupit ke změnám zákonů, nutných pro provozování jaderných elektráren soukromými společnostmi. Doposud má dle brazilské ústavy monopol na využití a provoz jaderných zařízení pouze federální vláda.

Pan Gomes také vyjádřil pozitivní očekávání z jednání s Rosatomem ohledně realizace projektu bloku jaderné elektrárny Angra 3. Práce na stavbě jsou v tuto chvíli pozastaveny do prošetření korupce spojené s udělováním zakázek na projektu.

Další z brazilských účastníků na konferenci, prezident brazilské asociace pro rozvoj jaderných aktivit (Associação Brasileira para Desenvolvimento de Atividades Nucleares, Abdan), pan Antonio Muller, se domnívá, že možným nouzovým řešením plateb Eletronuclear za dostavbu Angra 3 Rosatomu by byla úhrada prostřednictvím vyrobené energie, která by byla uvolněna k volnému prodeji.

Dle pana Mullera je také vhodná doba pro změnu legislativy a rozbití monopolu, neboť je málo pravděpodobné, že by některá soukromá společnost chtěla být společníkem v projektu takovéhoto rozsahu, kde by měl většinu státní Electronuclear.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře v Brazílii.

Tisknout Vaše hodnocení: