Brazílie – institucionálně podnikatelská mise státu Rio Grande do Sul v České republice

12. 5. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

Ve dnech od 8. do 15. dubna 2016 se uskutečnila první institucionálně-vládní mise brazilského státu Rio Grande do Sul do České republiky, realizovaná na základě Memoranda o porozumění mezi ČR a Rio Grande do Sul z června 2015. Jejím cílem bylo rozšířit stávající a navázat nové kontakty, které by přispěly k většímu využití potenciálu mezi oběma státy.

Prioritním oblastmi zájmu jsou především zdravotnictví, vzdělávání, doprava, kultura a další. Brazilský stát RGS zároveň mise využil k prezentaci domácích investičních příležitostí. Brazilskou delegaci vedl Renato Oliveira, náměstek ministra pro hospodářský rozvoj, vědu a technologii, její součástí byli další představitelé brazilské administrativy a podnikatelé.

V rámci mise se uskutečnila jednání na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, Ministerstvu kultury i Českých centrech. Podnikatelský seminář, organizovaný ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zahraničních věcí a Svazu průmyslu a dopravy se zaměřil na energetiku, dopravu a zdravotnictví. Dalšími oblastmi společného zájmu v obchodně-ekonomické oblasti jsou zemědělsko-potravinářský průmysl, letectví, sociální technologie, hudební a tabákový průmysl.

Modelovým příkladem spolupráce obou států je český projekt telemedicíny, který v Rio Grande do Sul realizuje česká firma Mediware. O navázání či rozšíření kontaktů projevilo zájem téměř 50 českých firem, mezi jinými ABRA software, Advanced medical solutions, Aero Vodochody, Doosan Škoda Power, INEKON POWER, Jablotron, LINET, LOGIS, Lusiana, MediInspect, Medin, Zephyr či Škoda Electric, Nanopharma,Ortika, EKOL či TMachinery.

Brazilská delegace si rovněž prohlédla BIOCEV a České centrum pro fenogenomiku, společnost Mediware, perspektiva pro spolupráci se otevírá i na Akademii věd ČR, kde existuje zájem obou stran na vytvoření programů vědecké spolupráce mezi ČR a Rio Grande do Sul.

Jak k průběhu celé mise uvedl náměstek ministra Renato Oliveira, „Brazilskou stranu překvapil obrovský zájem českých podnikatelů a kvalita českých výzkumných institucí“.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sao Paulo (Brazílie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek