Brazílie letos podepsala investiční dohody s Mosambikem, Angolou, Mexikem a Malawi

31. 8. 2015

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 30.08.2015

Ilustrační obrázekBrazílie letos podepsala investiční dohody s Mosambikem, Angolou, Mexikem a Malawi.Další podpory se brazilským investorům dostane od brazilské rozvojové banky (BNDES, Banco Nacional de Desenvolvimento Econômico e Social), která nabízí možnost úvěrového financování až do výše 90 % investice pro projekty „internacionalizace“ brazilských společností. Kromě nových projektů se jedná také o koupě či kapitálový vstup do zahraničních společností s cílem získat přístup na trh anebo k novým technologiím. Samotný export zboží/služeb je pak možné u banky úvěrovat až do výše 85 % hodnoty.

Připravovány jsou dále dohody s Alžírskem a Tuniskem, následně s Jihoafrickou republikou, Nigérií, Marokem, Čile, Kolumbií a Peru. Brazilská vláda tak reaguje na zájem svých společností o mezinárodní expanzi. V roce 2006 byly brazilské zahraniční investice poprvé větší než příliv investic do Brazílie. Na konci roku 2014 pak brazilské investice v zahraničí představovaly celkem 177,6 miliardy USD.   

Brazilská vláda již v 90 letech podepsala 14 dohod o ochraně a podpoře investic (APPI, Acordos de Promoção e Proteção de Investimentos), ale žádná z těchto dohod nakonec nevstoupila v platnost. V současnosti uzavírané dohody o spolupráci a usnadňování investic (ACFI, Acordo de Cooperação e Facilitação de Investimentos) se nad obvyklý investiční rámec (definice, standardy, reparace, repatriace), zaměřují na spolupráci při identifikování investičních příležitostí, na regulatorní spolupráci a usnadnění vízových povinností pro investory.

Dohody ACFI předpokládají vznik jednotného kontaktního místa pro usnadnění vstupu investic na trh. Případné spory investorů bude možné předložit příslušnému ombudsmanovi. Pokud ale nebude možné spor vyřešit tímto způsobem, investor již nemá možnost domáhat se svých práv pomocí standardních, nezávislých metod řešení sporů nad rámec soudního systému v příslušném státě, kde investoval. Je odkázán na ochotu své vlády se jej zastat a rozpoutat mezinárodní spor.

Další podpory se brazilským investorům dostane od brazilské rozvojové banky (BNDES, Banco Nacional de Desenvolvimento Econômico e Social), která nabízí možnost úvěrového financování až do výše 90 % investice pro projekty „internacionalizace“ brazilských společností. Kromě nových projektů se jedná také o koupě či kapitálový vstup do zahraničních společností s cílem získat přístup na trh anebo k novým technologiím. Samotný export zboží/služeb je pak možné u banky úvěrovat až do výše 85 % hodnoty.

V souvislosti s tímto trendem se brazilská komise pro cenné papíry (CVM, Comissão de Valores Mobiliários) od prvního července 2015 rozhodla uvolnit omezení pro brazilské investiční fondy a zdvojnásobit limity pro zahraniční angažovanost brazilských investičních fondů. Nyní mohou fondy otevřené široké veřejnosti v zahraničí investovat až 20 % svého kapitálu, respektive 40 % kapitálu fondy, kde vklad jednotlivce převyšuje 1 milion BRL.

Zdroj: Ministério do Desenvolvimento, Indústria e Comércio Exterior, Banco Nacional de Desenvolvimento Econômico e Social, Comissão de Valores Mobiliários, World Factbook
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu.

Tisknout Vaše hodnocení: